Özel sektör öğretmenlerinin Dünya Öğretmenler Günü buluşması: “Gözümüz karardı, çarıkları giyip memleketi arşınlamaya kararlıyız”

Kısa bir süre önce kuruluşunu tamamlayan Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası (Öğretmen Sendikası), Samsun'da 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü için buluştu. Öğretmenlerin gündeminde ise güvencesiz şartlarda ve düşük ücretle çalıştırılmaya karşı mücadele vardı

Özel sektör öğretmenlerinin Dünya Öğretmenler Günü buluşması: “Gözümüz karardı, çarıkları giyip memleketi arşınlamaya kararlıyız”

Kısa bir süre önce kuruluşunu tamamlayan Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası (Öğretmen Sendikası), Samsun’da 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü için buluştu. Vedat Türkali Kültür Merkezi’nde buluşan öğretmenlerin gündeminde ise özel sektörde çalışan öğretmenlerin güvencesiz şartlarda ve düşük ücretle çalıştırılmasına karşı mücadele vardı. Buluşmaya Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu ve Usta Öğreticiler Derneği Başkanı Ayşegül Dama da katıldı.

“Gözümüz karardı. Çarıkları giyip memleketi arşınlamaya kararlıyız”

Sendika üyesi öğretmenlerden Engin Deniz Yıldırım’ın salonu selamlaması ile başlayan etkinikte açılış konuşmasını Öğretmen Sendikası Yürütme Kurulu Üyesi Eda Efil yaptı. Sendikanın kuruluş sürecine değinen Efil, sendika olarak hedeflerini şöyle ifade etti.

Sendikamız salonlara, bürolara, ofislere sıkışmayacak; memleketin tüm öğretmenlerine çatı olana kadar çabalamaya devam edecektir. Bizim gözümüz karardı. Yürünecek yolları yürümeye, çarıklarımızı giyip memleketi arşınlamaya kararlıyız. Tüm özel sektör öğretmenlerini kapsama niyetindeyiz. Fakat kapsayıcılık şemsiyesine sığınarak asla ilkesiz davranmayacağız. Yüzümüzü bizi bu hale getiren patronlara değil; her zaman emeğe ve öğretmenlere dönmüş olacağız. Dayanışma kültüründen, emeği gasp edilenlerin birliğinden, mesleğimize olan sevgimizden güç alarak güzel günler göreceğiz.

“Kadın olduğumuz için bir kez daha eziliyoruz”

Efil’in ardından söz, sendika üyelesi öğretmenlerden Ceren Biçer’indi. Biçer ise kadın öğretmenlerin yaşadığı sorunlara değindi. Emek sömürüsünün yüksek olduğu bir alanda bir kez daha ezildiklerini vurgulayan Biçer, yaptıkları makyajdan giydikleri kıyafetlere kadar fiziksel görünüşleri üzerinden çok baskı gördüklerini ifade etti. Aynı işi yapmalarına rağmen ücret almaya gelindiğinde her işte olduğu gibi bu işte de cinsiyetçi bir tutumla erkek öğretmenlerden daha az ücret aldıklarını söyleyen Biçer, pek çok kadın öğretmenin işini kaybetmemek için çocuk doğurmaktan dahi vazgeçtiğini belirtti.

Kürsüden yapılan son konuşma ise sendika kurucu üyelerinden Hüseyin Aksoy’undu. Öğretmenlere güvencesiz çalışma koşullarının dayatıldığını ifade eden Aksoy, öğretmenlerin bu dayatma karşısında sendikalı olmasının önemine değindi.

Taban ücret uygulaması talebi

Buluşmanın ikinci kısmında serbest kürsüde salondan söz alan öğretmenler ve diğer katılımcılar mücadele ve dayanışma içerikli sözlerle katkı sundular. Buluşmada özel sektör öğretmenlerine taban maaş kampasının önemi vurgulandı, kampanyanın Samsun ayağı planlandı. Öğretmenler, 2007 yılında yürürlükten kaldırılan taban ücret uygulanmasını yeniden talep etti. Öğretmenler, kamuda çalışan öğretmenler gibi haftalık 15 saat maaş karşılığı, 15 saat de ek ders ücreti karşılığı çalışmak istediklerini ifade ettiler. 2007 yılında yürürlükten kaldırılan taban ücret uygulanmasını yeniden talep etti.

Etkinlik öğretmen Latif Yat’ın müzik dinletisiyle son buldu.

Buluşmadan fotoğraflar:

 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur