Ordu’da maden sahaları genişlemeye devam ediyor: “Geleceğimiz tehdit altında”

Ordu Çevre Derneği yaptığı açıklamayla İkizce ilçesinde yeni bir maden sahasının ihale kapsamına alındığını duyurdu

Ordu’da maden sahaları genişlemeye devam ediyor: “Geleceğimiz tehdit altında”

Ordu Çevre Derneği yönetim kurulu olarak basına gönderilen açıklamada Ordu ilinin de içinde olduğu 45 ilde 181 alanda maden için arama ihalelerinin ve işletme sürecinin başlatıldığının ilan edildiği vurgulanarak “Ordu, bütün ilçeleriyle maden, HES, taş ocaklarıyla yaşanmaz hale getirilmeye devam ediliyor. Dernek olarak Bakanlık ve yerel birimlerin sitelerini sürekli inceliyoruz. Yeni bir tehlikeli durum daha yayımlandı. Bir ilçemizde daha maden sahası ihale edilecekler kapsamına alındı. İkizce ilçemizde İkizce Ünye arasında 211. Grupta İhale Edilecek Alanların Listesi içinde 151. sırada yer verilen maden sahası 5,94 hektar olup 17.12.2021 tarihinde ihale edilecek” denildi.

Duyuruda ayrıca talep edilen ER:3387021 sayılı saha taksir ve düzenleme işlemi yapılması sonucunda ER:3414866 sayılı saha olarak ihale programına alındığı ve sahanın üzerinde Kapalı Orman ve Devlet Avlağı bulunmakta olduğu bilgisi verildi.

“Geleceğimiz tehdit altında”

Ordu Çevre Derneği’nin açıklamasının devamında şöyle denildi:

Aynı tarihte Ünye, Korgan, Fatsa, Kumru arasında bir alanın da ihalesi var. 45 ile 181 alanda yapılacak ihaleler ve işletme çalışmaları yerli ve yabancı şirketlere hizmet anlamına gelmektedir. Bu çalışmalar ekolojik yaşamı tehdit ediyor. İklim değişikliğini tetikliyor. Bu zamana kadar yapılan maden işletmelerinin ormanlara, suya, tarım arazilerine verdikleri zararları yakından biliyoruz. Artık yeter. Doğayı ve yaşam alanlarının talan edilmesi durmalı, geleceğiz yok edilmemelidir. Ordu Çevre Derneği olarak toprağımıza, suyumuza, ormanımıza; geleceğimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur