Öğretmen Sendikası uyardı, özel eğitim kurumlarında resmi tatillerdeki hak gaspına son verildi

Özel eğitim kurumlarında yıllardır resmi tatillerde ek bir ücret ödenmeden öğretmenlerin göreve çağrılması keyfiyetine Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası'ndan (Öğretmen Sendikası) müdahale geldi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla olan resmi tatilde ek ücret ödemeden öğretmenlerin göreve çağırılmasını hak gaspı olduğunu ve kanuna aykırı olduğunu ifade eden Öğertmen Sendikası, kurumları ve Milli Eğitim Müdürlüklerini arayarak uyardı. Pek çok özel eğitim kurumu geri adım atarak resmi tatil hakkını tanımak zorunda kaldı

Öğretmen Sendikası uyardı, özel eğitim kurumlarında resmi tatillerdeki hak gaspına son verildi

Özel okullarda, dershanelerde ve etüt merkezlerinde yıllardır resmi tatillerde de eğitim devam etmekte ve öğretmenler bugünlerde de ek ücret almadan çalıştırılmaktaydı. Bu sene kurulan Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası (Öğretmen Sendikası), 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ndan birkaç gün önce sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada özel eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin de 29 Ekim’de tüm gün, 28 Ekim’de ise yarım gün tatil hakkı olduğunu hatırlattı.

Herhangi bir ek ücret ödenmeden resmi tatillerde çalıştırmanın hak gaspı olduğunu ifade eden Öğretmen Sendikası’nın açıklaması şöyleydi:

Yaklaşmakta olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda tüm gün ve öncesinde 28 Ekim günü öğleden sonra kanunda belirlenmiş şekilde resmî tatildir. Bu günlerde çalıştırılan tüm arkadaşlarımızın Ulusal Bayramlar ve Genel Tatil Günleri Ödemesi (çalıştığı süreye denk gelen ücret kadar ek ücret) alma hakkı doğmaktadır. Çalışmama hakkımız da vardır.

Herhangi bir ek ücret ödenmeden tatil günlerinde çalıştırılmak istenen üyelerimizi ve tüm öğretmen arkadaşlarımızı bu hak gasbına karşı tavır almaya çağırıyoruz. Üyelerimizden ricamız, angarya çalıştırma ısrarında olan kurumlarıyla ilgili sendikamızı bilgilendirmeleridir. Ayrıca ilçe MEB’i arayarak kurumunuzu şikayet edebilirsiniz. Denetim talep edin.

Öğretmen, ek ücret ödenecek olsa dahi resmi tatil gününde çalışmamayı tercih edebilir. Resmi tatil halkımıza sahip çıkalım. Hak gasplarına karşı birlikte mücadele edeceğiz.

Kurumlar ve Milli Eğitim Müdürlükleri aranarak uyarıldı

Resmi tatil hakkını tanımayan kurumlardaki öğretmenlerin durumu sendikaya bildirmesi üzerine sendika, kurumları arayarak ücret ödemeden çağıramayacaklarını ve yükümlülüklerini hatırlattı. Görüşmelerde kanunlara aykırı olan bu uygulamaya devam etmeleri halinde yasal süreç başlatacaklarını da eklediler. Kurumların yanı sıra sendika, kurumların bağlı bulunduğu İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerini de arayarak durumu bildirdi. Uygulamanın kanunlara aykırı olduğunu hatırlatan Öğretmen Sendikası, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden denetim talep etti.

Kazanım gelince patronlar söylendi: “Kim bu sendikalılar”

Öğretmen Sendikası’nın bu görüşmeleri pek çok özel eğitim kurumunda sonuç verdi. Kurumların önemli bir bölümü geri adım atarak resmi tatil hakkını tanıyarak öğretmenleri çağırmadı. Bir kısmı ise “veli toplantısına” evrilterek öğretmenleri yine çağırdı. Öğretmen Sendikası, ihbar duyurularıyla elde ettikleri kazanımları sosyal medya hesabından duyururken patronların da “Kim bu sendikalılar” diye söylendiklerini belirttiler.

“Patronların yasa dışı şekilde attığı her adımda orada olacağız”

Öğretmen Sendikası Yönetim Kurulu’nun Sendika.Org’a süreç hakkındaki aktarımının sonunda şu ifadeler yer aldı:

Kurumların bir çoğu bizim ve Milli Eğitim Müdürlüklerinin uyarılarıyla okullarını 28 Ekim’de yarım güne çevirdi. Az sayıda okul ise tam gün uygulamasına devam etti ve bize gelen ihbarlarla ilgili öğretmenlere mobbing uygulamaya başladı. Biz bu kurumları not ettik. Bunlarla ilgili gerekli takibi yapacağız. Artık patronlar şunu bilmeliler: Yasadışı bir şekilde atacakları her adımda biz orada olacağız ve o adımı engelleyeceğiz!

Öğretmen Sendikası’ndan edindiğimiz bilgilere göre bu kazanımın ardından üye olmayan öğretmenler de üye olmak istediklerini ifade etti.


Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur