NKP üyeleri Fukuşima’yı andıkları için yargılanıyor

Fukuşima nükleer felaketinin 10. yıldönümünde, Akkuyu Nükleer Santrali’ni protesto etmek ve Fukuşima kurbanlarını anmak için yapamadıkları açıklama yüzünden haklarında toplantı gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefetten dava açılan 17 kişinin yargılanmasına bugün başlandı. Yaşamı savunmak toplantı gösteri yürüyüşleri yasası suçu sayıldı

NKP üyeleri Fukuşima’yı andıkları için yargılanıyor

Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP), üyelerinin Fukuşima nükleer felaketinin 10. yıldönümünde, Akkuyu Nükleer Santrali’ni protesto etmek ve Fukuşima kurbanlarını anmak için santralin yapıldığı Büyükeceli’de yapmak istedikleri basın açıklamasından dolayı haklarında dava açıldı.

Nükleer karşıtları, 10 Mart’ta üçüncü reaktörünün temeli atılan Akkuyu Nükleer Santrali inşaatının sürdüğü Büyükeceli’ye giderek 11 Mart 2011’de Japonya’nın Fukuşima Nükleer Santrali’nde yaşanan büyük patlamayı hatırlatmak ve aynı sonla karşılaşmamak için nükleer santralden vazgeçilmesi talebini dile getirmek için bir basın açıklaması yapmak istemişti.

Ancak alanda jandarma barikatlarıyla karşılaşan nükleer karşıtlarının açıklamasına izin verilmemişti. Yapamadıkları açıklama yüzünden haklarında toplantı gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefetten dava açılan 17 kişinin yargılanmasına bugün (25 Ekim) başlandı. 28 Ekim’de Gülnar Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşma öncesi NKP üyesi 10 kişi Mersin 18. Asliye Mahkemesi’ne talimatla ifade vererek suç işleyenlerin güvenlik güçleri olduğunu söyledi.

Japonya’da 11 Mart 2011 günü meydana gelen deprem ve tsunami sonrası Fukuşima Nükleer Santrali’nde büyük bir kaza meydana gelmiş, 150 bin insan tahliye edilmiş, kaza ve tahliye sırasında onlarca kişi yaşamını yitirirken Avrupa’ya kadar ulaşmıştı. Teknolojik gelişkinliğiyle övünen Japonya’da meydana gelen kaza, nükleer karşıtı mücadelenin karşısına çıkarılan, ‘nükleer santrallerin istenirse güvenli olabileceği’ yönündeki argümanları da zayıflatmıştı.

Ne olmuştu?

Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP), üyelerinin Fukuşima nükleer felaketinin 10. yıldönümünde, Akkuyu Nükleer Santrali’ni protesto etmek ve Fukuşima kurbanlarını anmak için santralin yapmak istediği açıklamaya jandarma izin vermemiş, Anamur MERÇED’in (Mersin Çevre ve Doğa Derneği Anamur Şubesi) katıldığı, HDP milletvekili Erol Katırcıoğlu’nun da destek verdiği buluşmada arbede yaşanmıştı.

“10 Mart’ın sonu 11 Mart Fukişima” yazılı bir pankart ile “Akkuyu pahalıya patlar”, “Susma haykır, nükleere hayır”, “Nefes alamıyoruz” şeklinde dövizler taşıyan NKP bileşenlerinin açıklama yapması jandarma tarafından engellenmişti.

Bu durumu protesto eden doğa ve yaşam savunucuları “Biz 45 yıldır bu topraklar için mücadele ediyoruz
mücadele veriyoruz” diyerek tepki göstermişti. Barikatın önünde “Akkuyu Fukushima olmayacak”, “Nükleer santral istemiyoruz” sloganları atanlar Fukuşima’da hayatını kaybedenlerin anısına gökyüzüne sarı balonlar uçurmuştu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur