New York Buffalo’da 2000 sağlık işçisi emekli maaşlarının düşmemesi ve ücret artışı için 3 haftadır grevde

New York, Buffalo'daki Mercy Hastanesi'nde 2000 işçi emekli maaşlarının düşmemesi, ücretlerin artırılması, sosyal güvence ve hastalara daha güvenli bakım sağlamak için personel sayılarının iyileştirilmesi talebiyle 1 Ekim'den beri grevde. Patron grev kırıcı işçi sağlayan ve işçilere şiddet uygulayabilecek güvenlik görevlisi getirebilecek Huffmaster adlı bir şirketle anlaştı

New York Buffalo’da 2000 sağlık işçisi emekli maaşlarının düşmemesi ve ücret artışı için 3 haftadır grevde

New York, Buffalo’daki Mercy Hastanesinde hemşireler, teknisyenler, büro çalışanları ve bekçiler dahil olmak üzere iki binden fazla sağlık çalışanı 1 Ekim’den bu yana grevde. Ülkedeki grev yapan diğer sağlık çalışanlarına benzer şekilde grevdeki işçilerin ana talebi, emekli maaşlarının düşmemesi, ücretlerin artırılması, sosyal güvence ve hastalara daha güvenli bakım sağlamak için personel sayılarının iyileştirilmesidir.

Mercy işçileri aynı zamanda yakınlardaki başka bir CHS tesisi olan Kenmore’daki Mercy Hastanesi’nde çalışan 400 işçinin de üye olduğu Amerikan İletişim İşçileri Sendikasın’na (CWA) bağlı yerel sendika olanLocal 1133 sendikasına üyeler. Sisters of Charity Hastanesi’nin St. Joseph kampüsünde çalışan 250 işçi de aynı CWA çatı sendikasının Local 1168 adlı yerel sendikasında örgütlü.

Local 1133 ve Local 1168 sendikaları, zincire karşı birlikte mücadelenin pazarlıktaki gücü artıracağını düşünerek üç yerde eş zamanlı grev organize etmeye çalıştı. Bu, St. Joseph’in sözleşmesinin süresinin dolmasından 18 ay sonrasına kadar görüşmelerin ertelenmesi anlamına geliyordu. Sendikalar 2019’daki son müzakere turunda bir ana anlaşmayı zorlamaya çalıştı. CHS bu taktiğe karşı geri adım attı ve sonunda üç hastaneden ikisi için grev yasağına karar verildi. Mercy Hastanesi üç yer adına grev yapabilecek tek yer olarak kaldı.

Müzakerelerin geçen yılın ortasında başlaması gerekiyordu. Ancak sağlık işçileri, CEO’nun yıllık 2 milyon dolarlık maaşına rağmen hastanenin finansal olarak zorlandığını iddia ettiği için COVID-19 sırasında pazarlığı ertelemeyi kabul etti. Sağlık işçileri sadece yüzde yarım zam ile geçici sözleşme uzatmasını kabul etti.

Greve çıkan işçiler, yönetim tarafından pandemi sürecinde “hastalarını terk ettiler” denilerek karalama kampanyasına maruz kalıyor. Ancak düşük maliyet stratejisi gereği personel sayısını düşük tutan ve CEO’su Mark Sullivan’a yılda 1,5-2 milyon dolar maaş veren hastanedeki görüşmeler sırasında Sullivan, Avrupa tatili için görüşmeleri yarıda bırakmayı planlıyordu.

Hastanenin yanıtı grev kırıcılar ve güvenlik firmaları

Grev devam ederken CHS yönetimi işçilerin taleplerini karşılamak yerine Huffmaster adlı “sağlık güvenlik” şirketiyle anlaştı. Huffmaster’ın rolü, grev kırıcı işçileri ayarlamak ve “işin sürekliliğini sağlamak.” CHS yönetimi, Huffmaster’ın sağladığı grev kırıcı işçiler için şirkete saatlik 100-150 dolar civarında para veriyor. Ayrıca her gün 45 dolar da yemek için veriyor. Ancak CHS’nin kendi elemanları bile bu rakamın çok altında bir ücrete çalışıyor. En yüksek maaş alan X-Ray teknisyenlerinin ücretleri bile saatlik 80 dolar civarında.

Huffmaster aynı zamanda işçilere yoğun şiddet uygulayan özel güvenlikleri de hastaneye getiriyor. LeftVoice’e konuşan işçiler Mercy’deki güvenlik personelinin Nabisco grevini kırmak ve işçilere vahşice saldırmak için işe alınan güvenlik görevlileriyle aynı kişiler olduğunu gösteren video görüntülerini ve fotoğraflarını gösterdi.

Sendika.Org, Labor Notes, Left Voice

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur