Müşteki Süleyman Özışık olunca dosyaya bile bakılmamış: Ölüye ceza verdiler

Süleyman Soylu’ya ve OHAL Komisyonu’na kamudan ihraç edilmiş binlerce kişinin dosyasını götürdüğü yönündeki ifadeleriyle hatırlanan Süleyman Özışık'ın sosyal medya üzerinden kendisine hakaret edildiği yönündeki şikayetiyle açılan davada, sanık Mülazım Karabıyık adlı yurttaş dava sürecinde ölmesine rağmen önce savcı cezalandırılaması talebiyle mütalaa verdi, sonra hakim ceza verdi

Müşteki Süleyman Özışık olunca dosyaya bile bakılmamış: Ölüye ceza verdiler

Sedat Peker’in ifşaatlarıyla gündeme gelen ve İnternet Haber’in 18 Haziran 2020 tarihli yayınında Süleyman Soylu’ya ve OHAL Komisyonu’na kamudan ihraç edilmiş binlerce kişinin dosyasını götürdüğü yönündeki ifadeleriyle hatırlanan Süleyman Özışık’ın müşteki olduğu bir “garip” dava, sonuçlandı.

Mülazım Karabıyık adlı yurttaş hakkında Süleyman Özışık’ın başvurusuyla sosyal medya hesabından yaptığı yorum gerekçesiyle hakaret davası açıldı. Karabıyık’ın 23 Haziran 2020 tarihinde Facebook hesabından yaptığı yorum nedeniye açılan dava sürerken Karabıyık, 17 Haziran 2021 tarihinde yaşamını yitirdi. Karabıyık’ın ölümü üzerine davada avukatlığını yapan Av. Sercan Aran, davanın görüldüğü İstanbul Anadolu 21. Asliye Ceza Mahkemesine davanın düşürülmesi talebini iletti. Aran’ın dilekçesinde Karabıyık’ın öldüğüne ilişkin nüfus kaydı da vardı.

Savcı ceza istedi, hakim verdi

Aran’ın ilettiği belgeler dosyaya girmiş olmasına rağmen savcı, Karabıyık’ın cezalandırılması talebiyle mütalaa verdi. Yapılan son duruşmada da hakim, savcının isteği doğrultusunda Karabıyık’a hakaret suçundan 1740 TL adli para cezası verdi.

“Dosyanın kapağı bile açılmamış”

Av. Sercan Aran, sundukları ölüm belgesinin dava dosyasına girmesine rağmen önce savcının ceza istemesinin ardından da hakimin ceza vermesi hakkında “Mütalaa hazırlanırken de karar verilirken de dosyanın kapağı bile açılmamış. Başka bir açıklaması olamaz” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur