Motosikletli kuryeler protesto etmişti: Hız puanlaması uygulaması Meclis gündeminde

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, motosikletli kuryenin sorunlarının araştırılması ve bu yönde kanuni düzenlemelerin yapılması amacıyla Meclis’e araştırma önergesi verdi

Motosikletli kuryeler protesto etmişti: Hız puanlaması uygulaması Meclis gündeminde

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, fazla mesai yükü altında ezilen on binlerce motosikletli kuryenin sorunlarının araştırılması, bu yönde kanuni düzenlemelerin yapılması ve bir yol haritasının belirlenmesi amacıyla Meclis’e araştırma önergesi verdi

İSTANBUL’DA MOTOSİKLETLİ KURYELERDEN EYLEM: “HIZ PUANLAMASI KALDIRILSIN, BİZ ROBOT DEĞİLİZ”

Hakverdi, TBMM Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinde şunları kaydetti:

Teknoloji, özellikle son yıllarda hayatımızı çok daha kolaylaştırır bir boyut kazanmıştır. Günümüzde insanlar, özellikle kentlerde, neredeyse tüm ihtiyaçlarını internet üzerinden gidermektedir. Pandemi ile birlikte eve kapanmalar hayatımıza girmiş ve tüm ihtiyaçlar internet üzerinden giderilmek durumunda kalınmıştır. Eve kapanmalarla birlikte insanlar evlerinden çalışmaya başlarken; motorlu kuryelerin iş yükü ve çalışma şartları ise çok daha çetin bir hale gelmiştir.

2020’de 200’ün üzerinde kurye hayatını kaybetti

İnternet üzerinden çeşitli uygulamalar ile ürünlere ulaşımın daha da kolaylaştığını belirten Hakverdi, sözlerinin devamında “Ürünlere ulaşırken kalite ve fiyatın yanı sıra ‘hız’ da maalesef tercih nedenlerinden biri olmuş ve birçok uygulamada hız puanlamaları belirleyici etken hale gelmiştir. Bu nedenle işletmeler ürünleri tüketiciye daha hızlı ulaştırmak için adeta yarış haline girmiş, bu nedenle motorlu kuryelerin iş yükü ve stresi daha da artmıştır” dedi ve geçtiğimiz yıl Türkiye’de pandemiyle birlikte 200’ün üzerinde motorlu kuryenin hayatını kaybettiğini hatırlattı.

“Motorlu kuryelerin sıkıntıları ivedilikle çözülmeli”

CHP’li Hakverdi sözlerini şöyle sonlandırdı:

Fazla mesai yükü altında ezilen on binlerce kurye, artık ölümle burun buruna çalışır hale gelmiştir. Ticaretin acımasız bir şekil aldığı günümüzde, kuryelerin canı hiçe sayılmakta ve hız/satış sarmalında yüzlerce hayat son bulmaktadır. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde bir araya gelen kuryeler, kendilerini daha hızlı olmaya zorlayan ve bu nedenle kazaların artmasına yol açan hız puanlaması sisteminin kaldırılmasını istemiştir. Bu konuda gerekli araştırmaların yapılması, motorlu kuryelerimizin sıkıntıları ivedilikle çözülmeli ve artık daha fazla can kaybının yaşanmaması adına tüm kanun düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur