Mitsuba Otomotiv’de direniş vakti: “İşçiyiz, haklıyız, söke söke alırız”

Kocaeli Gebze'de faaliyet gösteren Mitsuba Otomotiv'de işten atmalara karşı direnen ve sendikal haklarının tanınması için mücadele eden işçiler fabrikayı terk etmeme kararı aldı

Mitsuba Otomotiv’de direniş vakti: “İşçiyiz, haklıyız, söke söke alırız”

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu Mitsuba Otomotiv’de çalışan işçiler, işten atmalar ve sendikasızlaşmaya karşı direniş başlattı. Dokuz işçinin iş akitlerinin feshedildiği fabrikada Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 2 No’lu Şube örgütlenmiş, çoğunluğu sağlayarak mart ayında yetki belgesini almıştı.

Evrensel’in haberine göre, vardiya çıkışında fabrika önünde toplanan Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube temsilci ve yöneticileri ile işten atılan Mitsuba işçileri, “Atılan işçiler geri alınsın”, “Mitsuba işçisi yalnız değildir”, “İş, ekmek yoksa barış da yok” sloganları attı.

“Atılan işçiler geri alınsın”

08.00-16.00 vardiyasından çıkan ve 16.00-00.00 vardiyasına gelen işçiler, hep birlikte fabrikayı terk etmeme kararı aldı. Fabrikada bulunan bir odaya kendilerini kilitleyen işçiler, içeride sloganlar atarak seslerini duyurmayı sürdürüyor.

Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 2 No’lu Şubesinin sosyal medya paylaşımında “Mitsuba işyerinde işten atmalar ve sendikasızlaşmaya karşı işçiler direniş başlattı. Fabrika işçileri iş yerini terk etmiyor. Atılan işçiler geri alınsın, sendikal haklar tanınsın” ifadelerini kullandı.

“Emniyet, işçilerin fabrikayı boşaltmasını istedi”

Akşam boyunca eylemlerini sürdüren işçiler sloganlarla kararlılıklarını ifade ederken, dışarda da bekleyiş sürüyor. Sendika yöneticilerinin emniyet yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerin ardından Çayırova Kaymakamı Hasan Gözen de akşam saatlerinde fabrikaya gelerek sendika yetkilileri ile görüştü.

Görüşme sonrası açıklama yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Sekreteri Özkan Atar, resmi bir muhatapla karşı karşıya olmadıklarını belirterek şunları kaydetti:

Emniyet yetkililerine işçi arkadaşlarımıza herhangi bir müdahalede bulunulması gerektiğini söyledik. İşçilerin hukuksuz bir zeminde mücadele etmediklerini, aslında meşru müdafaa pozisyonunda olduklarını söyledik. Yarın işverenler bir araya gelindiğinde konuşun ele alınacağını, sonradan da sendikamızın gerekli adımları atarak burada çalışma barışını yeniden şartlara göre oluşturabileceğini ilettik. İşçiye müdahale etmeye kalkarlarsa bunun çeşitli sosyal yansımaları olur. Bu işler böyle güzellikle onların bekledikleri gibi olmayabilir. İşveren burada sorumsuz bir davranış içerisinde. Şu anda üretimle ilgili bir yetkili var, o da işveren adına herhangi bir inisiyatif kullanamıyor, görüş bildiremiyor. Resmi bir muhatapla karşı karşıya değiliz.

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ise, “Burada bekliyoruz, kimse yerinden ayrılmıyor. Biz de yaptığımız müzakereleri kendi aramızda değerlendireceğiz. İşçilerin müdahaleye maruz kalmadan beklemesiyle ilgili bir talebimiz oldu, onlar kabul etmedi, boşaltmamızı istediler. Biz de değerlendireceğiz, cevabımızı vereceğiz onlara” diye konuştu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur