Metin Yeğin’in 29 Ekim’de vizyona girecek Grev filmi galasını yaptı: “Bu film direnişten doğuyor”

Metin Yeğin'in yönetmenliğini yaptığı Grev filminin galası yapıldı. Osmanlı İmparatorluğu’nda, Bursa’da ipek işçiliği yapan kadın işçilerin direnişini anlatan film 29 Ekim'de vizyona giriyor

Metin Yeğin’in 29 Ekim’de vizyona girecek Grev filmi galasını yaptı: “Bu film direnişten doğuyor”

Belgeselci, yazar Metin Yeğin’in yönetmenliğini yaptığı Grev filminin galası İstanbul’da bulunan Beykoz Kundura Fabrikası’nda yapıldı. Çekimleri Türkiye ile İspanya’da tamamlanan Grev isimli film, 1910 yılının Osmanlı İmparatorluğu’nda, Bursa’da ipek işçiliği yapan kadın işçilerin kötü çalışma koşullarına karşı birlikte gösterdikleri gerçek bir direnişin, bütün dünya ile iç içe geçen kurmaca öyküsü.

Kokteyl ile başlayan gala gecesine çok sayıda sinemasever, yönetmen, oyuncu, yazar ve gazeteci katıldı. film gösterimden sonra kısa açıklamalarda bulunan yönetmen ve oyuncular, “Bu film direnişten doğuyor” dedi.

Grev, başka bir dünyanın filmi

Yönetmen Metin Yeğin de yaptığı kısa açıklamada filmin dayanışmadan, ve sistemin inşa ettiği şeylere karşı direnişten doğduğunu söyleyerek “Grevin unutulduğu bir yerde biz başka türlü bir filmin, başka bir dünyanın ve bu alçak her şeyi yok eden sistemi yıkabileceğimiz başka bir dünyanın filmini yaptık” dedi.

Çekimleri pandemiden önce tamamlanan filmin en büyük sürprizi ise La Casa de Papel’de Lizbon olarak tanıdığımız Itziar Ituño Martínez’in yer alması oldu. Martinez, geçtiğimiz sene başında Türkiye’ye bir mesaj göndererek Metin Yeğin ile Grev filmini çektiğini Türkiye’deki hayranlarına duyurmuştu.

Itziar Ituño Martínez: “Tüm kadın direnişleri benim kalbimdedir”

Filmin Beykoz Kundura Fabrikası’nda yapılan gala gecesine de katılan Martinez, hayranları tarafından ilgiyle karşılandı. Martinez, filme katılma nedenini “Bu filme katıldım, çünkü bu filmde bir kadın direnişi var. Tüm kadın direnişleri benim kalbimdedir” sözleriyle açıkladı. 
29 Ekim 2021’de vizyona girecek filmde ayrıca birçok başarılı yapımdan tanıdığımız Pelin Batu, Tansel Öngel, Nihan Aker, Orhan Alkaya, Murat Çidamlı gibi isimler de yer alıyor.Senaristliğini ve yönetmenliğini Metin Yeğin’in üstlendiği filmin sanat yönetmeni Türkiye Sineması’nda kült filmlerin sanat yönetmenliğini üstlenen, ödüllü sanat yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler.

Gala gecesi, film gösterimi ve açıklamaların ardından Martinez’in Bella Ciao şarkısını söylemesiyle sonlandı.

Metin Yeğin Kimdir?

Yazar, belgeselci, sinemacı, gazeteci, avukat, seyyah… CNN-Türk, NTV, Kanal Türk, Al Jazeera, Telesur televizyonlarına 200’e yakın belgesel ve kurmaca filmler yaptı. Türkiye’de Cumhuriyet, Radikal, Birgün, Gündem; dünyada Il manifesto, Rebellion gazetelerine köşe yazıları yazdı. Dünyanın sokaklarını anlattığı 10’dan fazla kitaba
sahip. Dünyanın farklı yerlerinde yoksullarla birlikte evler inşa etti, bir sürü farklı işte çalışarak yazılar yazdı, filmler çekti. Birçok ülkede kolektif çalışmalara katıldı, kooperatif örgütlenmelerine öncü oldu. Ekolojik direnişlere katıldı, isyanlara tanıklık etti. Türkiye ve birçok ülkede öğretim üyeliği yaptı… Ve dünyayı değiştirmeye çalışmaya devam ediyor hâlâ…

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur