Lübnan Cumhurbaşkanı Aun: “İç savaşa dönüş yok”

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, ülke genelinde iç savaşa doğru gidildiği yönünde bir atmosfer hakim olsa da Lübnan'ın yeniden o günlere dönmeyeceğini belirtti

Lübnan Cumhurbaşkanı Aun: “İç savaşa dönüş yok”

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, 14 Ekim’de başkent Beyrut’un Et-Tayyuna bölgesinde yedi kişinin yaşamını yitirdiği, onlarca kişinin yaralandığı saldırı ve çatışmanın ardından ülkede yeniden konuşulan iç savaş iddialarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, açıklamasında Et-Tayyuna bölgesindeki silahlı çatışmaların yankılarının sona erdiğini kaydeden Aun, “Ülke genelinde (iç savaş çıkma) havası daima olsa da Lübnan’da iç savaşa dönüş yok” ifadesini kullandı.

Beyrut Limanı’ndaki patlamayla ilgili soruşturmaya da değinen Aun, “Bu alanda adli mercilerin serbest bırakılması ve siyasilerin müdahalelerine izin verilmemesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Lübnan’da 1975-1990 yıllarındaki iç savaşta 150 binden fazla insan hayatını kaybetmiş, yüz binlerce kişi yaralanmıştı.

Ne olmuştu?

Lübnan’da Şii Hizbullah ve Emel Hareketi destekçilerinin Beyrut Limanı’nda geçen yıl meydana gelen patlamayı soruşturan Hristiyan hakim Tarık el-Bitar’ın yerine başkasının atanması talebiyle 14 Ekim’de Beyrut Adalet Sarayı’na yürüdüğü sırada göstericilerin üzerine ateş açılmış, olayda yedi kişi yaşamını yitirmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı.

Saldırı Beyrut’un Et-Tayyuna bölgesinde gerçekleşirken, olaylar daha sonra Hristiyanların yaşadığı Ayn er-Rumana ve Şiilerin yaşadığı Eş-Şiyah mahallelerinin kesiştiği noktalarda yaklaşık beş saat boyunca devam etmişti.

Hizbullah ve Emel Hareketi, destekçilerinin üzerine ateş açılmasından Lübnan Güçleri Partisi’ne bağlı silahlı grupları sorumlu tutmuştu.

Lübnan Güçleri Partisi ise Hizbullah ve Emel Hareketinin suçlamalarından sonra yaptığı açıklamada, “Hizbullah’ın ülkede düştüğü zor durumdan kurtulmak için acı olayları fırsata çevirmek üzere suçlayıcı bir tutum sergilediğini” savunmuştu.

Hizbullah ve Emel Hareketi, Et-Tayyuna saldırısından “Lübnan Kuvvetleri”ni sorumlu tuttu

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur