Küba’nın yasakladığı eylem ABD’nin tehdit konusu oldu: “Protestocular yargılanırsa yaptırımlar artar”

Küba'da Temmuz ayında ABD destekli eylemlere katıldıkları için tutuklananlara özgürlük talep etmek için 15 Kasım'da yapılmak istenen yürüyüş yasaklandı. Yasağın ardından Biden'ın Latin Amerika baş danışmanı Juan González, yasağa rağmen yürüyüşe katılanlaın yargılanmaları durumunda Küba'ya daha fazla yaptırım uygulanacağını ifade etti

Küba’nın yasakladığı eylem ABD’nin tehdit konusu oldu: “Protestocular yargılanırsa yaptırımlar artar”

teleSUR English’teki habere göre Küba’da Archipielago adlı Facebook üzerinden organize olan bir grup 20 Kasım tarihinde “insan haklarına saygı ve Temmuz ayındaki gösterilerde tutuklananların serbest bırakılmasını talep etmek” için Havana’da eylem için yasal başvuruda bulundu. Başvurunun ardından ABD cephesinden çeşitli siyasiler yürüyüşe destek çağrısı yapmaya başladı.

“Morales’e karşı yürütülen hareketi andırmakta”

20 Kasım için yapılan başvuru sonrasında 15 Kasım olarak güncellendi. Ancak başvuru, reddedildi. Havana Belediyesinin İdare Konseyi Valisi Alexis Acosta yaptığı açıklamada “Yürüyüş ilan edilir edilmez, Küba halkına karşı eylemleri teşvik eden ve ülkemize askeri müdahale çağrısında bulunan ABD’li milletvekillerinin, politikacıların ve medyanın kamuoyu desteğini aldı” dedi. Acosta, açıklamalarını yapılan provokatif başvurunun Bolivya’da Evo Morales’e karşı yürütülen ABD destekli hareketi andırdığını ifade ederek sürdürdü.

Küba’nın resmi haber ajansı Prensa Latina’da yasağa dair yapılan açıklamada ise eylem çağrıcılarının ABD tarafından finanse edilen örgütlerle bağlantılı olduğu ifade edilirken Havana dışındaki şehirlerlerde de eş zamanlı eylem çağrıları yapıp rejim açısından tehlike oluşturacakları belirtildi. Yapılan açıklamada yürüyüşün anayasal haklara dayandırılmaya çalışılarak izni alınmaya çalışılsa da yürüyüşün kendisinin anayasanın bütününü reddeden bir karakteri olduğu vurgulandı.

ABD’den tehdit: “Yasağa rağmen yürüyenler yargılanırsa yaptırımlar artar”

teleSUR English’te yayımlanan ve İspanyol haber ajansı EFE’den aktarılan habere göre Biden’ın Latin Amerika baş danışmanı Juan González’in açıklamalarına göre, ABD bugün Küba’da 15 Kasım çağrısında bulunan muhalefet yürüyüşünün organizatörlerinin yargılanması halinde Küba’ya daha fazla yaptırım uygulanması için bir uyarı yayınladı.

Havana Savcılığı, yürüyüşün yasaklandığını ve buna rağmen yürüyüşe gelenlerin yasadışı bir eyleme katılmış olacağını ilan etmesinin ardından González, Küba hükümetinin yürüyüşü engelleme kararını hemen eleştirdi ve ada liderlerinin “Küba halkıyla ulusal bir görüşme yapmaktan korktuklarını” iddia etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur