Kadınlar Adana ve Mersin’de Çilem Doğan için sokaktaydı: “Özsavunma cezalandırılamaz, Çilem Doğan’a beraat”

Kendisine şiddet uygulayan ve kendisini seks işçiliğine zorlayan kocasını öldürdüğü için yargılanıp 15 yıl hapis cezası alan ve ardından da kefalet ücreti ödenerek serbest kalan Çilem Doğan'ın yarın (21 Ekim) Yargıtay'da görülecek davası öncesi kadınlar, Adana ve Mersin'de sokağa çıktı. "Çilem'e ve şiddete karşı kendini savunan tüm kadınlara sahip çıkıyoruz" diyen kadınlar Ankara'daki davaya çağrı yaptı

Kadınlar Adana ve Mersin’de Çilem Doğan için sokaktaydı: “Özsavunma cezalandırılamaz, Çilem Doğan’a beraat”

Kendisine şiddet uygulayan ve kendisini seks işçiliğine zorlayan kocasını öldürdüğü için yargılanıp 15 yıl hapis cezası alan ve ardından da kefalet ücreti ödenerek serbest kalan Çilem Doğan’ın davası yarın (21 Ekim) Yargıtay 1. Ceza Mahkemesinde görülecek. Dava öncesinde Adana ve Mersin’de kadınlar sokağa çıkarak “Çilem’e ve şiddete karşı kendini savunan tüm kadınlara sahip çıkıyoruz” dedi. Kadınlar yarın Ankara’da görülecek davaya da çağrı yaptı.

  • Adana:

Adana Kadın Platformu’nun çağrısıyla İnönü Parkı’nda toplanan kadınlar, basın açıklaması yaptı. Platform adına yapılan açıklamayı Sevil Aracı Bek okudu. Açıklamada Çilem Doğan’ın gördüğü şiddet karşısında meşru müdafaa yaptığıifade edilirken dava süreci aktarıldı. Mahkemenin verdiği kararın adaleti sağlamadığını ifade eden kadınların açıklamasının sonunda ise Yargıtay’a Çilem Doğan hakkında beraat kararı vermesi konusunda çağrıda bulunuldu. Açıklamanın son kısmı şöyle:

Yıllardır gördüğümüz gerçek şu ki; erkekler tarafından işlenen suçlarda devletin tüm mekanizmaları onların en az cezayla kurtulması için işlerken, kadınlar söz konusu olduğunda koruma dahi sağlanamıyor. Şiddet uygulayan erkekler engellenmediği için kadınlar, kendilerini korumak adına şiddete başvurmak zorunda kalıyorlar. Bu dosyada yargılanan bir erkek olsaydı ve “yemek yapmadı, beyaz tayt giydi” gibi bir tahrik gerekçesi ileri sürseydi, yargılanan erkeğin alacağı ceza da Çilem ile aynı olacaktı. Mahkemenin vermiş olduğu bu karar hakkaniyetten ve eşitlikten uzak bir karardır. İstanbul Sözleşmesinin uygulanmadığı ve her gün kadın cinayetleri haberleri aldığımız bu dönemde ölümden kurtulabilmiş bir kadının bu şekilde cezalandırılmasını asla doğru bulmuyoruz.

Çilem Doğan davasının Yargıtay duruşması yarın Ankara’da görülecek. Yargılamanın başından itibaren Çilem’in meşru müdafaa hakkını kullanmaktan başka hiçbir şey yapmadığı tüm açıklığı ile ortaya çıkmıştır. Kadınların erkek şiddetine karşı çaresiz bırakıldığı erkek egemen sistemde, kurumsallaşan şiddeti reddeden kadınların kendilerini kurtarmak adına yaptığı her savunma bir meşru müdafaadır ve bu tavrın hukuktaki karşılığı cezasızlık olmalıdır! Bizler Çilem’in davasını takip eden kadınlar olarak Yargıtay’ın bu yanlıştan dönme yolunda bir adım atmasını ve Çilem’e bir an önce beraat kararı verilmesini talep ediyoruz.

  • Mersin:

Fotoğraf: Ayşenur Önal

Mersin Kadın Platformu’nun çağrısıyla Pozcu Koton önünde toplanan kadınlar, basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Nasibe Keskin okudu. Açıklamada Çilem Doğan’ın dava sürecine değinilirken açıklama şöyle sonlandırıldı:

Kadın cinayetlerinden ve yaşamlarımızdan biliyoruz ki kadınlar devlet koruması olmadığı ve toplumsal normlar sabretmeyi, alttan almayı öğütlediği için sabretmeyi deniyor. Sabredilmeye çalışılan o anda ise yaşamsal tehdit, şiddet hiç bitmiyor. Başka çaresi kalmadığı zamanda da kadınlar özsavunmasını uygulamak zorunda bırakılıyor. Bir katil, suçlu aranıyorsa biz o katili söyleyelim! Çilem’in bunca yıl görmüş olduğu şiddetin kaynağı ataerkil sistem ve Çilem’i korumayan erkek devlettir! Aynı şekilde yaşamını savunmak için özsavunma uygulamak zorunda bırakılan ve cezalandırılan kadınlardan, lgbti+lardan ve Çilem’den vazgeçmiyoruz. Çilem Doğan hepimiziz. Özsavunmasını uygulayan kadınlar, LGBTİ+’lar hepimiziz. Ve birbirimizden vazgeçmiyoruz. Özsavunma cezalandırılamaz. Yarın Ankara Yargıtay 1. Ceza mahkemesinde saat 9.30’da Çilem’in duruşması görülecek.

İlgili yazı:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur