Kadıköylüler afetlere hazırlanıyor

Büyük İstanbul depremi, seller, yangınlar derken girdiğimiz afetler çağında bilinçli olmak, halkın bu tür afetler karşısında kendi örgütlü ağlarını kurmasını sağlamak için Kadıköy Halkevi ve Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG), “Kadıköy’ün afetlere hazırlıksız mahallesi kalmayacak” diyerek yola çıktı. İlk olarak Kadıköy’ün iki mahallesinde çalışmalarını başlatan gönüllüler, Koşuyolu’nda ve Rasimpaşa’da toplam 45 kişiyle eğitimlerini tamamladı

Kadıköylüler afetlere hazırlanıyor

Son yıllarda fay hatlarındaki aşırı hareketlilik, Büyük İstanbul Depremi’nin yakın zamanda beklenmesi, bu depremin sonuçlarının yıkıcılığının sürekli gündeme gelmesi üzerine harekete geçen Kadıköylüler mahalle mahalle örgütlenmeye başladı.

Büyük İstanbul depremi, seller, yangınlar derken girdiğimiz afetler çağında bilinçli olmak, halkın bu tür afetler karşısında kendi örgütlü ağlarını kurmasını sağlamak için Kadıköy Halkevi ve Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG), “Kadıköy’ün afetlere hazırlıksız mahallesi kalmayacak” diyerek yola çıktı. İlk olarak Kadıköy’ün iki mahallesinde çalışmalarını başlatan gönüllüler, Koşuyolu’nda ve Rasimpaşa’da toplam 45 kişiyle eğitimlerini tamamladı.

Deprem kuşağında bulunan ülkemizde halk son yıllarda bir gerçekle karşı karşıya kaldı. 99’ Büyük Marmara Depremi’nden sonra toplanan afet vergileri hiç edilmiş ve bu vergiler afet hazırlığına harcanmamıştı. Bunun yanı sıra İzmir Bayraklı Depremi’nde dahi devletin hazırlıksızlığı ve bu yaz herkesi seferber eden orman yangınları karşısında hükümetin ihmalkarlığının halka çok fazla şeye mal olacağı açığa çıktı.

Tek çözümün afette yardım gelene kadar geçecek süre zarfında olabildiğince fazla bilinçli yurttaşın dayanışması ve örgütlülüğünün sağlanması olduğunu gören Kadıköylüler, pandemi süresince teorik eğitimlerini online yaparak açılmayla birlikte de uygulama eğitimlerini yüz yüze tamamlayarak 6 Ekim günü resmi olarak Mahalle Afet Gönüllüsü belgelerini aldılar.

Yemin töreni

Eğitim çalışmaları Koşuyolu’nda Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği ve Koşuyolu Mahalle Muhtarlığı ile birlikte yapılırken, Rasimpaşa’da Kadıköy Halkevi ve derneğin ortak çağırısıyla gerçekleşti.

Sertifika töreninde hem örgütleyicisi hem de katılımcısı olarak konuşma yapan Koşuyolu Mahalle Muhtarı Eylem Bilir; 99’ Marmara Depremi’nin ve ardından açığa çıkanların hükümetlerin afetlere hazırlıksızlığını ortaya koyduğunu ve halkın kendi kendini kurtaracağını açığa çıkardığını söyleyerek muhtar olarak mahallesinde yaşanacak herhangi bir afet durumunda zararın ve kaybın en aza indirilmesi için çalıştıklarını belirtti.

Muhtarlık görevini devraldıktan sonra ilk olarak 72 saat çalışması ile mahalleyi tanıdıklarını ve afet planı yaptıklarını, bir koordinasyon merkezlerinin olduğunu ve ekipman temini için başvurduklarını aktaran Bilir, afete hazırlık çalışmalarının devam edeceğini duyurdu.

Koşuyolu Mahallesi Muhtarı Eylem Bilir sertifikaları takdim ederken

Koşuyolu Mahalle Evi’nde gerçekleşen sertifika törenine düzenleyicilerin yanı sıra Kadıköy Bölgesi İtfaiye Grubu Amiri Özer Aydınlı da katıldı. Sertifika töreninde konuşma yapan Aydınlı, Kadıköy İtfaiyesi’nin her türlü bilinçlendirme çalışmasında işbirliğine açık olduklarını bugüne kadar oluşan algı nedeniyle itfaiye ile halkın arasının çok açıldığını bundan sonrası için mahalle ile iç içe çalışmalar yapmak istediklerini belirtti.

Kadıköy Bölgesi İtfaiye Grubu Amiri Özer Aydınlı katılımcılara sertifikalarını takdim ederken

Konuşmaların ardından katılımcılar Mahalle Afet Gönüllüsü yeminlerini ettiler ve sertifikaları verilerek tören sona erdirildi.

Kadıköy’de hazırlıksız mahalle kalmayacak

Afet bilinci, temel arama kurtarma, afet psikolojisi, temel yangın söndürme, ilk yardım ve afet haberleşmesi başlıklarından oluşan 36 saatlik eğitimin sonunda yapılan bir tam günlük uygulama eğitiminin ardından katılımcılar Mahalle Afet Gönüllüsü olarak AFAD sistemine kaydoluyorlar.

Eğitimin ilkyardım ve temel arama kurtarma başlıkları yüz yüze yapılırken, diğer eğitimler isteğe göre online ya da yüz yüze yapılıyor.

Koşuyolu ve Rasimpaşa’da tamamlanan eğitimlerin ardından Osmanağa ve Hasanpaşa mahallelerinde de gönüllü ekiplerin eğitimleri başlatılıyor. Mahallesinde afet gönüllülüğü çalışması yapmak isteyenlerin bilgi almak için 0507 882 96 40 numaralı telefonu araması yeterlidir.

Sırada yangın söndürme eğitimi var

Temel afet eğitiminin ardından eğitimlere ve çalışmalara devam etmek isteyen gönüllüler, Koşuyolu’nda “Komşunu tanı, mahalleni tanı, afet planı yap” mottosuyla hareket eden Afette İlk 72 Saat çalışmasını yaparak mahalledeki tüm envanteri çıkarmış ve su kaynaklarından toplanmaya uygun alanların tespit edilmesine kadar bir mahalle planı yapmıştı. Yangın söndürme eğitimiyle devam edecek afet gönüllülüğü çalışmasının yanı sıra yangınlara da müdahale için bilinçlenecekler.

Törenden fotoğraflar:

Kadıköy Halkevi üyesi Cihan Uyanık konuşmasını yaparken

Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği Başkanı Hüseyin Karadayı sertifikaları takdim ederken

“Afette 72 saat çalışması” koordinatörü Remzi Çelik sertifika takdim ederken

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur