İspanya’da yüksek kiralara devlet müdahalesi geliyor

İspanya'da yüksek kiralardan kaynaklı barınma sorununa devlet müdahalesi geliyor. Hükümetin hazırladığı yeni tasarıya göre fazla sayıda evi olanlar kiraları düşürmeye zorlanabilecek. Yasa tasarısı, ülkedeki sosyal konut stoğunu da artırmayı kapsarken gençlere yapılacak kira yardımını da içeriyor

İspanya’da yüksek kiralara devlet müdahalesi geliyor

Reuters’ın heberine göre İspanya’nın koalisyon hükümeti Salı günü, zorlayıcı tedbirler ve vergi teşvikleriyle kiraları kontrol etmek için bir yasa taslağı üzerinde anlaştı. Konutla ilgili yasa tasarısı, Sosyalist Parti ile iktidar koalisyonu ortakları Podemos arasında yapılan daha kapsamlı bir anlaşmanın parçası. Kısa süre önce atanan bakan Felix Bolanos Salı günü düzenlediği basın toplantısında, “Yeni tasarı kira fiyatlarını kontrol altına almayı ve düşürmeyi amaçlıyor” dedi.

Sosyal konutların artırımını da içeriyor

Bakan, haftalık kabine toplantısından sonra gazetecilere verdiği demeçte, yeni yasa tasarısının, az sayıda eve sahip olanlar için vergi teşvikleri içereceğini ve ev sahipleri tarafından boş bırakılan evlerin emlak vergilerini artıracağını söyledi. Bolanos, yasa tasarısının yeni inşa edilen konut projelerinin yüzde 30’unun sosyal konut için ayrılmasını da kapsayacağını söyledi.

Fazla mülkü olanlara kirayı düşürme zorlaması

Başbakan Pedro Sanchez tarafından Salı günü açıklanan 2,25 milyar avro konut bütçesinin 1 milyar avrosu, İspanya’nın sosyal konut stokunu genişletmek için kullanılacak. Podemos’tan bir kaynak Reuters’a Salı günü yaptığı açıklamada, konut mevzuatının bölgelerin 10’dan fazla mülkü olan ev sahiplerine yüksek talep gören bölgelerde kiraları düşürme emri vermesine de izin vereceğini söyledi.

Gençlere kira yardımı

Hükümet ayrıca, İspanya’da kritik bir konu olan, 18 ila 35 yaşları arasındaki düşük gelirli kişilere kiralarını ödemelerine ve ebeveynlerinin evini terk etmelerine yardımcı olmak için aylık 250 avroluk bir ikramiye vermeyi planlıyor. Hükümet, önümüzdeki günlerde tasarıyla ilgili daha fazla ayrıntı açıklayacağını söyledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur