İkizköy Akbelen Ormanı’nda bilirkişi keşfi yapıldı

İkizköy Akbelen Ormanı'na YK Enerji'nin maden genişletme ve kömür taşıma bandı projelerinin ÇED muafiyetinin iptali için yaşam savunucularının açtığı davaya karşı bölgede bilirkişi keşfi yapıldı

İkizköy Akbelen Ormanı’nda bilirkişi keşfi yapıldı

Muğla’nın Milas ilçesi İkizköy mahallesi sınırları içindeki Akbelen Ormanı’nda yapılmak istenen doğa katliamına karşı İkizköylülerin mücadelesi sürüyor. Yeniköy Kemerköy termik santrallerine yakıt sağlayan linyit madeni sahasının genişletilmesi için yok edilmek istenen ormanda köylülerin direnişi sonucunda bilirkişi keşfi yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanının YK Enerji AŞ’ye orman alanında kömür madeni işletme izni vermesiyle birlikte bölgede yaşayan köylüler yaşam alanlarına maden sahası kurularak yok edilmesine karşı direnişe geçti. Yaşam savunucularının direnişi sonucunda mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vererek bilirkişi incelemesi istedi.

Muğla 3. İdare Mahkemesi tarafından görevlendirilen, maden mühendisi, harita mühendisi ve makine mühendisinden oluşan 3 kişilik bilirkişi heyeti bugün (20 Ekim) sahada inceleme yaptı.

Keşfe İkizköy avukatı Arif Ali Cangı, davaya müdahil olan Bodrum Belediyesi vekili, Muğla Barosu temsilcisi ve İzmir Barosu gözlemcisi avukatlar ile TEMA Vakfı temsilcisi, ve birçok yaşam savunucusu katıldı.

740 dönümlük Akbelen Ormanı’nda termik santral için kömür arama faaliyeti nedeniyle ağaç kesimine karşı çıkan İkizköylüler yaşam alanları yok olmasın diye aylardır direnişte.

İkizköylüler, şimdi bilirkişi raporundan çıkacak sonucu bekliyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur