İkizdere’de taş ocağına karşı açılan davada bilirkişi projeyi usulsüz buldu

Adı son dönemlerde Pandora Belgelerinde vergi kaçırmakla gündeme gelen Mehmet Cengiz'in İşkencedere Vadisi’nde yapmak istediği taş ocağı projesine karşı açılan davada bilirkişi projeyi usulsüz buldu

İkizdere’de taş ocağına karşı açılan davada bilirkişi projeyi usulsüz buldu

Rize’nin İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat tarafından İşkencedere Vadisi’nde yapılmak taş ocağı projesine karşı yaşam savunucularının verdiği mücadele devam ederken, vadide inceleme yapan bilirkişi heyeti, projenin usule uygun yapılmadığı yönünde karar verdi.

Adı son dönemlerde Pandora Belgelerinde vergi kaçırmakla da gündeme gelen Mehmet Cengiz’e ait Cengiz İnşaat’ın İşkencedere Vadisi’nde İyidere Lojistik Limanı Projesi için yapmak istediği taş ocağı projesine karşı, bölge halkı aylardır direnişte.

CENGİZ, PANDORA PAPERS’TA: TÜRKİYE’Yİ TALAN EDİYOR, SERVETİNİ BRİTANYA VİRJİN ADALARI’NA AKTARIYOR

Yaşam alanlarını korumak isteyen yurttaşların direnişi sonucunda Rize İdare Mahkemesi bilirkişi incelemesine karar verdi. Bölgede bir ay önce (13 Eylül) direnişin 146’ıncı gününde yaklaşık 2 saat süren bir keşif yapıldı.

Geçen 30 günlük sürenin ardından bilirkişi heyeti raporunu tamamlayarak, İskencidere Vadisi’nde yapılmak istenen taş ocağı tanıtım raporunun yetersiz olduğunu ve usule uygun olmadığını belirti. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) dosyasının eksik ve yetersiz olduğuna dikkat çekilen rapor için yürütmeyi durdurma kararı verilirse bölgede çalışmalar 30 gün içinde durmak zorunda.

“Sonucun mücadele edenlerin lehine bir karar olduğunu söylemek mümkün”

Davanın avukatlarından Avukat Yakup Okumuşoğlu heyetin raporunun ne anlama gelebileceğini yurttaşlara  “Raporun sonuç bölümüne bakıldığında, yapılan taş ocağının usulsüz olduğu belirtilmektedir. Bu şekliyle de olsa sonucun mücadele edenlerin lehine bir karar olduğunu söylemek mümkün” sözleriyle açıkladı.

İlgili haber:

İkizdere’de taş ocağına karşı açılan davada bilirkişi keşfi yapıldı

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur