Hukuksuzca işten çıkarılan Uğur Tekstil işçileri eylemdeydi: “İşe dönüp sendikalı olarak çalışana kadar mücadelemiz sürecek”

Sendikaya üye oldukları için hukuksuz şekilde işlerine son verilen Uğur Tekstil işçileri, Şanlıurfa merkezinde bulunan Rabia Meydanı'nda yaptıkları basın açıklamasında fabrikanın açılıp sendikalı olarak yeniden çalışmaya başlayana kadar direnişlerini sürdüreceklerini ifade etti

Hukuksuzca işten çıkarılan Uğur Tekstil işçileri eylemdeydi: “İşe dönüp sendikalı olarak çalışana kadar mücadelemiz sürecek”

Şanlıurfa OSB’de bulunan Uğur Tekstil fabrikası işçileri, DİSK/Tekstil’de örgütlenmeye başlayınca işveren, fabrikayı kapanmış göstererek bütün işçileri işten atmıştı.

UĞUR TEKSTİL’DE İŞÇİ KIYIMI: “FABİKA KAPANDI” GÖSTERİLEREK İŞTEN ATILAN İŞÇİLER EYLEMDE

Fabrika önünde eyleme geçen işçiler bugün de şehir merkezindeki Rabia Meydanı’ında basın açıklaması yaptı. Açıklamada ilk olarak işçilerden Zehra Cecan ve Murat Çalışkan konuştu. Cecan konuşmasında, iki buçuk yıldır Uğur Tekstil’de çalıştığını ifade ederken evlerinde çalışan tek kişinin kendisi olduğunu belirtip geçim sıkıntısı yaşayacağını söyledi. Bir kardeşini üniversiteye gönderdiğini ve bir kardeşinin kendi gelirine güvenerek dershaneye yazıldığını ifade eden Cecan “Biz haksızlığa boyun eğmediğimiz için, dimdik durduğumuz için bugün bizi kapının önüne attılar. Haksızlığa boyun eğmeyeceğiz” dedi. Cecan sözlerini, “Benim tek amacım işime geri dönmek. Burada çalışmak istiyorum ama hakkımı da almak istiyorum” cümleleriyle sonlandırdı.

“Parası olan sürekli kazanıyorsa ben bu adalete, bu düzene karşıyım”

Cecan’ın ardından söz alan Çaışkan ise anayasal haklarını kullanarak DİSK’e üye olduklarını belirtirken bunun suç gibi gösterildiğini ifade etti. Çalışkan, “DİSK’e üye olduk diye işsizsek bu devletimizin bir ayıbıdır” derken sözlerini şöyle sürdürdü:

Parası olan sürekli kazanıyorsa ben bu adalete, bu düzene karşıyım. Sadece ben değil, bütün asgari ücretle çalışanlar karşı. Kış vaktinde 300 kişiyi işten çıkardılar.Ama sorun üç yüz kişiyle bitmiyor. Herkesin ailesi var, en az bin beş yüz kişi yapıyor. Maddi sorun yaşayan bin beş yüz kişi kimsenin umurunda değil.

“Biz birlik olursak kim gelirse yeneriz”

Konuşmasının sonunda asgari ücretle çalışan bütün işçilere seslenen Çalışkan “Biz birlik olursak Hayri Uğur’u da yeneriz, Uğur Tekstil’i de yeneriz, önümüze kim gelirse yeneriz ama birlik olmazsak hiçbir şey yapamayız” dedi.

İşçilerin konuşmalarının ardından mikrofonu DİSK/Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen aldı. “Urfa’da bir sınıf kavgası var” diyen Türkmen, bu kavganın bir tarafında sömürü düzeninin sürmesini isteyen patronların, diğer tarafında ise bu kölelik düzenini kabul etmek istemeyen işçilerin olduğunu vurguladı.

“İşçiler işe dönüp sendikalı olarak çalışana kadar mücadelemiz sürecek”

İşçilerin tazminatlarının dün yatırıldığını ifade eden Türkmen, bununla yetinmeyeceklerini yarından itibaren fabrikanın önünde, fabrika açılana kadar nöbet tutacaklarını söyledi. Türkmen, sözlerini “İşçi arkadaşlarımız yeniden işe dönüp sendikalı olarak çalışana kadar mücadelemiz sürecek” ifadesiyle sürdürdü.

Yapılan açıklamanın ardından eylem sona erdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur