Hizmet Üretici Fiyat Endeksi verileri: Yıllık artış yüzde 31, gayrimenkul hizmetlerindeki artış yüzde 115

TÜİK'in yayımladığı Eylül ayına ait Hizmet Üretici Fiyat Endeksi (H-ÜFE) verilerine göre H-ÜFE 2021 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 2,32 azalış gösterirken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31,30 artış gösterdi. En yüksek artışı gösteren alt sektör ise ev fiyatları ve kiralardaki anormal yükselişle birlikte yüzde 114,82 oranında gerçekleşen gayrimenkul hizmetleri oldu

Hizmet Üretici Fiyat Endeksi verileri: Yıllık artış yüzde 31, gayrimenkul hizmetlerindeki artış yüzde 115

TÜİK, Eylül ayına ait Hizmet Üretici Fiyat Endeksi (H-ÜFE) verilerini yayımladı. H-ÜFE 2021 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 2,32 azalış gösterirken bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 28,88, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31,30 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 27,18 artış gösterdi.

Gayrimenkul hizmetlerindeki artış birinci sırada

H-ÜFE artış oranının üstünde artış gösteren alt sektörler ise gayrimenkul, su yolu taşımacılığı, depolama ve destek, hava yolu taşımacılığı, reklamcılık ve piyasa araştırması, seyahat acentası ve tur operatörlüğü hizmetleri oldu. Ev fiyatları ve kiralardaki anormal yükselişle birlikte gayrimenkul hizmetlerindeki üretici fiyat artışı da yüzde 114,82 oranında gerçekleşti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur