Hizbullah ve Emel Hareketi, Et-Tayyuna saldırısından “Lübnan Kuvvetleri”ni sorumlu tuttu

Hizbullah ve Emel Hareketi, destekçilerine yönelik silahlı saldırıdan Hristiyan sağcı parti “Lübnan Kuvvetleri”ni sorumlu tuttu. Lübnan Komünist Partisi ise yaşananlardan Hizbullah ve Emel’i sorumlu tutarken, “Lübnan Kuvvetleri” partisinin silah ve keskin nişancı kullanmasını da şiddetle kınadı

Hizbullah ve Emel Hareketi, Et-Tayyuna saldırısından “Lübnan Kuvvetleri”ni sorumlu tuttu

Hizbullah ve Emel Hareketi, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta en az altı kişinin hayatını kaybettiği, 60’tan fazla kişinin de yaralandığı olaylara ilişkin ortak açıklama yaptı.

Beyrut Limanı’ndaki patlamaya ilişkin soruşturma sürecine karşı tepkilerini ortaya koymak amacıyla Beyrut Adalet Sarayı’na yürüyen barışçıl göstericiler, yakın mahallelerde konuşlanan Lübnan Kuvvetleri Partisine bağlı silahlı grupların saldırısına maruz kaldı” denilen açıklamada, protestocuların üzerine keskin nişancılar tarafından doğrudan öldürmek amacıyla ateş açıldığı kaydedildi.

“Ülkenin barış ve istikrarını hedef alan bu cinayet suçunu kınıyoruz” diyen Hizbullah ve Emel Hareketi, Lübnan Silahlı Kuvvetleri ve emniyet güçlerine suçluların yakalanması çağrısını yineledi.

Emel Hareketi: Üç mensubumuz öldürüldü

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri liderliğindeki Emel Hareketi’nden yapılan yazılı açıklamada, Beyrut’taki çatışmalarda Mustafa Münir Zebib, Hasan Muhammed Subhi Meşik ve Hasan Cemil Name adlı hareket mensuplarının hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, Emel Hareketi’nin suçluların ortaya çıkarılması ve tutuklanması için çalışarak soruşturmayı yakından takip edeceği ifade edildi.

Lübnan Kuvvetleri: “Olayların arkasındaki suçluları ortaya çıkarılsın”

Hristiyan sağcı parti “Lübnan Kuvvetleri”nden yapılan yazılı açıklamada ise başkentte yaşanan olayların arkasındaki suçluları ortaya çıkaracak soruşturmanın başlatılması için Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın yanı sıra Başbakan Necib Mikati, Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığına çağrıda bulunuldu.

Açıklamada, “Lübnan’da elde kalan tek servet” olarak nitelenen iç barışı korumak için tüm Lübnanlıların işbirliğine gitmesi gerektiği vurgulandı.

LKP’den çatışmaların durdurulması ve şeffaf soruşturma çağrısı

Lübnan Komünist Partisi (LKP) olaylara ilişkin yazılı açıklamasında, çatışmaların durdurulması ve liman patlaması için şeffaf soruşturma çağrısı yaptı.

LKP,  yaşananlardan Hizbullah ve Emel’i sorumlu tutarken, “Lübnan Kuvvetleri” partisinin silah ve keskin nişancı kullanmasını da şiddetle kınadı.

Aun: “Ülkenin rehin almasına izin vermeyeceğiz”

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, dün (14 Ekim) Beyrut’taki saldırı ve çatışmalara ilişkin devlet televizyonunda ulusa sesleniş konuşması yaptı.

Ordu ve güvenlik güçlerinin güvenlik ve istikrarı koruma konusunda üzerine düşen görevi yaptığını kaydeden Aun, Beyrut’ta yaşanan olayların güvenlik güçleri ve yargının takibinde olduğunu dile getirdi ve “Kimsenin kendi çıkarları veya hesapları için ülkeyi rehin almasına izin vermeyeceğiz. Silahların Lübnanlılar arasında iletişim diline dönmesi kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Hukukun üstünlüğü ve devlet kurumlarının sorunların çözülmesinde tek geçerli merci olduğuna dikkat çeken Aun, olayların sorumluları ve azmettiricileri ortaya çıkana ve hesap verene kadar sürecin takipçisi olacağını söyledi.

Öte yandan Lübnan hükümeti kararıyla, başkent Beyrut’ta göstericiler üzerine ateş açılması sonucu ölenler için bugün (15 Ekim) bir günlük yas ilan etti.

Ne olmuştu?

Şii Hizbullah ve Emel Hareketi destekçilerinin Beyrut Limanı’nda geçen yıl meydana gelen patlamayı soruşturan Hristiyan hakim Tarık el-Bitar’ın yerine başkasının atanması talebiyle dün (14 Ekim) Beyrut Adalet Sarayı’na yürüdüğü sırada Et-Tayyuna bölgesinde göstericilerin üzerine ateş açılmış, olayda en az altı kişi hayatını kaybetmiş, 60’tan fazla kişi de yaralanmıştı. Hizbullah ve Emel Hareketi, hakim Tarık el-Bitar’ı, soruşturmayı siyasallaştırmakla suçluyor.

Olaylar daha sonra Hristiyanların yaşadığı Ayn er-Rumana ve Şiilerin yaşadığı Eş-Şiyah mahallelerinin kesiştiği noktalarda devam etmişti.

Lübnan ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Beyrut’ta bazı vatandaşların ölmesi ve yaralanmasıyla sonuçlanan silahlı çatışmalardan sonra ateş açanları yakalamak üzere baskınlar düzenlendiği belirtilmişti.

Açıklamada, baskınlarda her iki taraftan biri Suriye uyruklu olmak üzere 9 kişinin gözaltına alındığı aktarılırken tarafların kimler olduğuna açıklık getirilmemişti. Hizbullah ve Emel Hareketi’ne yakın yayın organları ise Et-Tayyuna saldırısında yer aldığı öne sürülen altı kişinin “Lübnan Kuvvetleri” mensubu olduğunu öne sürerek isimlerini paylaşmıştı.

Beyrut’ta Hizbullah ve Emel destekçilerinin eylemine ateş açıldı: En az altı ölü, 60’tan fazla yaralı

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur