HDP’li Paylan: “IŞİD ve El Kaide’nin finansmanına neden engel olmadınız?”

Türkiye’nin, Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından “Kara para aklama ve terörizmin finansmanı” konusunda 'Gri Liste'ye alınmasını Meclis gündemine taşıyan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’a “Türkiye’yi 'Kara para aklayan ve terörü finanse eden' ülkeler ligine nasıl düşürdünüz?” diye sordu

HDP’li Paylan: “IŞİD ve El Kaide’nin finansmanına neden engel olmadınız?”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF), Türkiye’yi “Kara para aklama ve terörizmin finansmanı” konusunda ‘Gri Liste’ye almasını Meclis gündemine taşıdı.

Türkiye’nin bu kararla “Kara para aklayan ve terörü finanse eden ülkeler” listesinde Sudan, Yemen, Pakistan gibi ülkelerin ligine düştüğünü belirten HDP’li Paylan, sözlerini şöyle sürdürdü:

FATF Başkanı Marcus Pleyer, yaptığı açıklamada “Türkiye karmaşık kara para aklama vakalarıyla etkin bir şekilde başa çıktığını ve Birleşmiş Milletler’in terör organizasyonu olarak tanımladığı IŞİD ve El Kaide gibi örgütlerin mali finansmanına soruşturma açmakta kararlı olduğunu göstermelidir” demiştir. Bu açıklama, Türkiye’nin IŞİD ve El Kaide gibi terör örgütlerinin finansmanına zımnen destek verdiğini uluslararası kamuoyuna ilan etmektedir.

“Ekonomik açıdan da yıkıcı sonuçları var”

HDP’li Paylan, kara para aklama ve terörün finansmanında ‘Gri Liste’ye dahil edilmenin ekonomik açıdan da yıkıcı sonuçları olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

Nitekim, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yapılan araştırmalarda bu ülkelerin yabancı yatırım çekmekte zorluk yaşadıkları, ‘Gri Liste’ye alınan ülkelerden sermaye kaçışının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın yüzde 3’üne varabildiği tespit edilmiştir. Buna göre, Türkiye’den 24 milyar dolar daha yabancı sermaye çıkışı söz konusu olabilecektir. Daha önce de, FATF tarafından Aralık 2019’da yayınlanan raporda Türkiye’nin “kara para aklama ve terörün finansmanı suçlarıyla mücadele çerçevesinde ciddi eksiklikleri” bulunduğu ifade edilmişti.

Garo Paylan, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

  1. Türkiye’yi “Kara para aklayan ve terörü finanse eden” ülkeler ligine nasıl düşürdünüz?
  2. FATF’nin 2019’daki uyarısından sonra, “Kara para aklama ve terörün finansmanı” suçlarıyla mücadele için neden adım atmadınız?
  3. Bu konuda, MASAK’ın etkinliğinin geliştirilmesi için herhangi bir girişimde bulunacak mısınız?
  4. Bu karardan sonra ülkemizden kaçacak sermayenin ekonomik krizi derinleştirmesine karşı hangi tedbirleri alacaksınız?
  5. IŞİD ve El Kaide’nin finansmanına neden engel olmadınız?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur