Hayvan Özgürlüğü Kolektifi, ABB’nin hayvanların kafeslerde tutulduğu “sergisi” önünden seslendi: “Kentler sadece insanların değil, insan harici hayvanların da evidir”

Hayvan Özgürlüğü Kolektifi (HÖK), Ankara Büyükşehir Belediyesinin "Ankara'nın endemik hayvanları" adı altında, hayvanların kafeslerde tutulduğu "sergisi" önünde eylem yaptı. HÖK üyeleri kentlerin sadece insanların değil, insan harici hayvanların da evi olduğunu ifade etti

Hayvan Özgürlüğü Kolektifi, ABB’nin hayvanların kafeslerde tutulduğu “sergisi” önünden seslendi: “Kentler sadece insanların değil, insan harici hayvanların da evidir”

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Güvenpark’ta “Ankara’nın endemik hayvanları” adı altında, hayvanların kafeslerde tutulduğu bir “sergi” düzenledi. Hayvan Özgürlüğü Kolektifi (HÖK), serginin “esaret sergisi” olduğunu ifade ederek Güvenpark’ta “sergi” önünde eylem yaptı.


Kentlerin sadece insanların değil, insan harici hayvanların da evi olduğunu ifade eden HÖK üyelerinin yaptığı açıklama şöyle:

Bugün buraya Büyükşehir Belediyesinin Ankara’nın meydanında gerçekleştirdiği esaret sergisini teşhir etmek için geldik. Esir hayatı süren, köleleştirilmiş, insan harici hayvanların utanmadan bir de kentin ortasında sergilenmesi, türcü aklın bir göstergesidir. İnsan harici hayvanlar; insan zevklerine sunulacak, sergiye çıkarılacak, hissiz, cansız, mal, eşya veya tablo değillerdir!

Sömürüye maruz kalan hayvanlar için barınaklar, rehabilitasyon merkezleri kurması gereken belediye, onları mal olarak sergilemektedir. Kentler sadece insanların değil, insan harici hayvanların da evidir.

Belediyeler sadece insanların değil, insan harici hayvanların da belediyesi olmalıdır. Büyükşehir Belediyesi derhal bu sergiyi sonlandırmalı, kendi bünyesinde bulunan tüm insan harici hayvanlara yönelik sömürü biçimlerinden vazgeçmelidir. Ankara Büyükşehir Belediyesinin bir kentin ortasına bu hayvanları getirip koyacak kadar pervasız olmasının sebebi, aslında sistemin hayvanları birer mal olarak görmesidir. Hayvana yönelik şiddeti yok etmek, sömürüyü ortadan kaldırmak için atılması gereken adım bellidir. Esarete, sömürü düzenine karşı durmak ve hayvan özgürlüğünden yana olmak için vegan olmalıyız. Buradan herkesi anti-türcü mücadelede birleşmeye, vegan olmaya çağırıyoruz!

Gelecek için devrim, devrim için hayvan özgürlüğü!

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur