Gazeteci ve yazar Roza Metina hakkında beraat kararı

DTK soruşturması kapsamında yargılanan gazeteci ve yazar Roza Metina hakkında mahkeme beraat kararı verdi

Gazeteci ve yazar Roza Metina hakkında beraat kararı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 20 Kasım 2020 tarihinde başlatılan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) soruşturması kapsamında gözaltına alınanlar arasında bulunan gazeteci ve yazar Roza Metîna hakkında açılan davanın 3’üncü duruşması Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Roza katılmazken avukatı Resul Temur hazır bulundu.

İddia makamı Roza’nın DTK delegesi olduğu, üzerine atılı suçu işlediği gerekçesiyle “örgüt üyeliğinden” ceza istedi.

“DTK kapsamında herhangi bir toplantıya katılmamıştır”

Avukat Resul Temur yazılı beyanlarını tekrar ettiklerini, iddia makamının verdiği mütalaada delil kısmında bağlantı kuramadığını ve isnat edilen suçun deliller aracılığıyla netleştiremediğini belirtti. Resul müvekkilinin cezalandırılmasına ilişkin gösterilen eylemleri müvekkilinin işlemediğini belirterek, “Müvekkilimin dahil olmadığı eylemler mevcuttur. Aşamalarda da dile getirdiğimiz gibi müvekkilim yazar ve çeşitli platformlarda bu hususta yazılar yazmıştır. Fakat DTK kapsamında katıldığı herhangi bir toplantı dosyaya sunulmamıştır. Konuk olarak dahi katılmamıştır. Muhtemelen bir davet listesi hazırlanmıştır ve bu liste hayata geçmeden müvekkilimin isminin bu şekilde geçtiğinin kanaatindeyiz. DTK’ye ilişkin Yargıtay’ın verdiği iki pilot karar varsa da istinaf şöyle bir ayrıma gitmiştir. Toplantılara katılmış olsa dahi örgüt üyeliği olarak nitelendirilemeyeceğini belirtmiştir” diyerek müvekkilinin beraatını talep etti.

Mahkeme heyeti Roza hakkında her ne kadar “örgüt üyeliği” suçundan iddianamede cezalandırılması tanzim edilmiş olsa da yüklenen suçun işlediği konusunda sabit olmadığını ve bu nedenle beraatına ve adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına karar verdi.

Kaynak: Jin News

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur