Esra Hankulu’nu öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet istenen Ümitcan Uygun’un iddiaları, HTS kayıtlarıyla yalanlandı

Aleyna Çakır’ın geçen yıl şüpheli ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma dosyasının baş şüphelisi olan Ümitcan Uygun'un cinayet şüphesiyle tutuklandığı Esra Hankulu davasında Uygun hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemli iddianame oluşturulmuştu. Ortaya çıkan HTS kayıtları Ümitcan Uygun'un iddialarını yalanlarken iddianamede Hankulu'nun ölümüne sebep olan darbın Ümitcan Uygun'la baş başa olduğu sürede gerçekleştiği ve Hankulu'nun bunu kendi kendine yapmasının mümkün olmadığı belirtildi

Esra Hankulu’nu öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet istenen Ümitcan Uygun’un iddiaları, HTS kayıtlarıyla yalanlandı

Aleyna Çakır’ın geçen yıl şüpheli ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma dosyasının baş şüphelisi olan Ümitcan Uygun, Esra Hankulu’nun ölümünde şüpheli olarak gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. İstanbul Adli Tıp Kurumu’nca hazırlanan rapor da Esra Hankulu’nun künt kafa travması sonrası meydana gelen iç kanama sonucu hayatını kaybettiğini ortaya koymuştu.

Ümitcan Uygun hakknda hazırlanan iddianamede “kendisini savunamayacak durumdaki kişiyi kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmişti.

DHA’dan Özkan Arslan’ın haberine göre Ümitcan Uygun’un olay günü avukatının araması ile uyandığı, uyandığında Hankulu’nun hayatta olduğu ve kendisine taksi çağırdığı yönündeki iddialarını HTS kayıtları yalanladı.

İddianamede, Ümitcan Uygun’un ifadesinde olay günü saat 10.15 sıralarında telefonun çalması nedeniyle uyandığını, arayanın avukatı olduğunu, o sırada uyanan Hankulu’ya taksi çağırmasını istediğini söylediği belirtilerek, “Ancak tanık olarak ifadesi alınan taksici, saat 10.30-11.00 arasında durağı bir erkek şahsın aradığını ve belirtilen adrese taksi istediğini ifade etti. HTS kayıtlarına göre de şüphelinin saat 09.46’da G.U.’yu kendisinin aradığı, telefon sesine uyandığını iddia ettiği avukatıyla da saat 10.09 sıralarında kendisi arayarak görüştükleri tespit edildi” denildi.

Ölüme yol açan darp, Ümitcan Uygun tarafından yapıldı

İddianamede, alınan ifadeler ve telefon kayıtlarının incelemesi sonucu da Esra Hankulu’nun ölü bulunduğu odaya şüpheli Ümitacan Uygun dışında birinin girdiği yönünde tespit bulunmadığı belirtilerek, “Mevcut delillere ve Adli Tıp Kurumu raporu ile oluşan kanaate göre Esra Hankulu’nun ölümünün meydana geldiği 3 Ağustos günü şüpheli Ümitcan Uygun ile birlikte kalmak amacıyla odaya girmeden önceki rahatsızlığına kullandığı ilaç ile alkolün neden olduğu; ancak Hankulu’nun ölümüne yol açan künt travmaya neden olan eylemin, Uygun ile odada baş başa bulundukları sırada gerçekleştiği” değerlendirmesi yapıldı.

İddianamede; sağlık ekipleri olay yerine girdiklerinde Hankulu’nun, odasındaki bazanın üzerinde üzeri örtülü olduğu halde sırt üstü ve elleri çapraz olarak göğüs bölgesini kavramış olarak bulunduğu, cesedin bulunduğu pozisyonun maktulenin kendi kusuru sonucu künt travmaya neden olmasının mümkün olmadığı kaydedildi. Ayrıca savcılık tarafından yapılan ölü muayene tutanağında da Hankulu’nun sol kol dirseğinde lokal sıyrıklar ve sol dizinde de 5 santimetrelik deri kaybının, sağ dizinde de lokal sıyrıkların olduğu aktarıldı. Yine iddianamede, Adli Tıp Kurumu raporunda Hankulu’nun tırnak aralarında Ümitcan Uygun’a ait düşük yoğunluklu da olsa DNA örneklerinin tespit edildiği bilgisi yer aldı.

Sendika.Org, DHA

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur