Erdoğan, Kavala çağrısı yapan büyükelçiler için “Bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz” dedi

ABD, Almanya, Fransa ve Hollanda’nın da aralarında bulunduğu 10 ülkenin büyükelçilerinin “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları doğrultusunda Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz” açıklaması hakkında konuşan Tayyip Erdoğan, “Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz” dedi

Erdoğan, Kavala çağrısı yapan büyükelçiler için “Bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz” dedi

Angola, Togo ve Nijerya ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tayyip Erdoğan, Afrika ziyaretinden 10 büyükelçinin “Osman Kavala derhal serbest bırakılsın” çağrısına, erken seçimden Suriye’de yeni operasyon sinyaline, ABD’yle F-35 krizinden Türkiye-Azerbaycan bağlantısını sağlayacak Zengezur koridorunun açılmasına pek çok konu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

ABD, Almanya, Fransa ve Hollanda’nın da aralarında bulunduğu 10 ülkenin büyükelçilerinin “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları doğrultusunda Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz” açıklamasına tepki gösteren Erdoğan, şöyle konuştu:

Bakın şimdi AİHM bir karar almış. Bu Kavala denilen Soros artığıyla ilgili olarak Türkiye’yi adeta burada mahkum etmek istiyorlar. 10 tane Büyükelçi bu açıklamayı niye yapar? Bu Soros artığını savunanlar, bunu nasıl bıraktırırız gayreti içindeler. Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz. Türkiye’ye böyle bir ders vermek haddinize mi sizin? Kimsiniz siz? Neymiş? Kavala’yı bırakın. Sen kendi ülkendeki haydutları, katilleri, teröristleri bırakıyor musun? Amerika’sı, Almanya’sı, hangisi böyle bir şeyi şu ana kadar yaptı? Yapmadılar ve yapmazlar. Konuştuğu zaman sana verecekleri cevap şudur, “yargı bağımsızdır.” Sizde yargı bağımsız da bizdeki yargı bağımlı mı? Bizdeki yargı, bağımsızlığın en güzel örneklerini veriyor.

Dışişleri Bakanlığı, sözkonusu 10 büyükelçiyi bakanlığa çağırarak tepki göstermişti.

Ülkeler, yabancı diplomatları “istenmeyen adam” (persona non grata) ilan ederek topraklarını terk etmelerini talep edebiliyor. Ancak Saray-AKP iktidarının böyle bir şey yapıp yapmayacağı ise bilinmiyor.

1 milyar 400 milyon dolarımızı öyle veya böyle alacağız”

ABD’yle yaşanan F-35 krizine ve program kapsamında ödenen 1,4 milyar doların akıbetine ilişkin de konuşana Erdoğan, “Şu anda tabi alt düzeyde bu görüşmeler söz konusu. Ama biz bu 1 milyar 400 milyon dolarımızı öyle veya böyle alacağız. Bütün bunlar konuşuluyor” dedi.

Erdoğan, iki ülkenin savunma bakanları arasında görüşmelerin sürdüğünü belirterek şunları kaydetti:

Şimdi Milli Savunma Bakanımız, Amerika Savunma Bakanıyla bir araya gelecek, görüşecekler. Mesafe alacağız diye inanıyorum. Roma’da G20 Toplantısında Biden ile biz de bunu tabi konuşacağız. “Ne yapıyoruz ne oluyor” diye soracağız. Hiçbir şekilde Türkiye’nin haklarının yenmesine fırsat vermeyiz.

“İdlip’te rejime cevap vermeye devam ediyoruz”

Suriye ve Irak’a sınır ötesi operasyonun iki yıl uzatılmasını öngören tezkere Meclis Başkanlığına sunuldu. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Millet İttifakı ortakları İyi Parti ve CHP’ye askeri tezkereler konusunda tutum değiştirme çağrısında bulundu. Yani bir milli güvenlik meselemizi pazarlık konusu haline getirdiler. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz. Bir de geçen günlerde ‘Artık tahammülümüz kalmadı, gereken adımları atacağız’ demiştiniz. Bu da sınır ötesi operasyonun sinyali olarak nitelenmişti. Bu konuya ilişkin söylemek istediğini yeni şeyler var mı?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

Şu anda bizim bölgede ciddi manada hassas noktalara operasyonlarımız devam ediyor. Kesinlikle taviz vermek yok. Suriye’deki bu süreci devam ettiriyoruz. Şu an itibarıyla da rejim nasıl bir tavır alır onu bilemiyorum ama biz özellikle İdlip’teki bu yaklaşım tarzına karşı gereği neyse onu yapmaya ve bütün ağır silahlarımızla beraber cevabını vermeye devam ediyoruz. Bu işi kendi akışına bırakamayız.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur