Erdoğan ile Biden görüşmesinde S-400 ‘endişesi’: “F-16 talebi ABD’de bir süreçten geçmeli”

Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden, G-20 zirvesi için bulundukları Roma'da görüştü. Görüşmede Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemine sahip olduğu için F-16 talebi tartışıldı. ABD'li yetkili Biden'ın Erdoğan'a talebin ABD'de bir süreçten geçmesi gerektiğini net bir şekilde ifade ettiğini söylerken İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada görüşmeye yansıyan krizlere değinilmeden görüşmenin pozitif bir atmosferde gerçekleştiği ifade edildi

Erdoğan ile Biden görüşmesinde S-400 ‘endişesi’: “F-16 talebi ABD’de bir süreçten geçmeli”

Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden, G-20 zirvesi için bulundukları Roma’da görüştü. Zirve öncesinde yapılan karşılıklı açıklamalarda yapılıp yapılmayacağı dahi tartışma konusu olan görüşme, bir saat on dakika sürdü. Görüşmeye Dışişleri Bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ve Anthony Blinken da katıldı.

Krizlerin gölgesinde görüşme

Görüşme büyükelçilerin Osman Kavala açıklaması sonrasında yaşanan kriz, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması ve ABD’li senatörlerin Biden’a Türkiye’ye F-16 satılmaması yönünde yaptıkları çağrı, Suriye’deki çözüm konusunda yaşanan anlaşmazlıkların ertesinde gerçekleşti. Dün (30 Ekim), Reuters’ konuşan ABD’li bir yetkili, Biden’ın Erdoğan’ı herhangi bir “acele” eylemin ABD-Türkiye ilişkilerine fayda sağlamayacağı ve Erdoğan’ın ABD’nin Türkiye büyükelçisini ve diğer yabancı elçileri Türkiye’den atmakla tehdit etmesinin ardından gelişen krizlerden kaçınılması gerektiği konusunda uyaracağını söyledi.

Biden ve Erdoğan Pazar görüşmelerinden önce fotoğraf çektirdi. Türkiye’ye F-16 vermeyi planlayıp planlamadığı sorulduğunda Biden, net bir cevap vermekten kaçınarak “İyi bir görüşme yapmayı planladıklarını” söyledi.

S-400 ve F-16’lar gündemde

Görüşmede Türkiye’nin S-400 füzelerine sahip olması ve ABD’den F-16 uçaklarının talebi gündem oldu. Görüşme sonrasında açıklama yapan üst düzey bir yetkili, Biden’ın Erdoğan’a F-16’lar için ABD’de bir süreç işletilmesi gerektiğini net bir şekilde ifade ettiğini söyledi.

Görüşmede ayrıca Biden tarafından insan hakları ve hukukun üstünlüğünün de önemi gündeme getirildi.

Beyaz Saray toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Biden, savunma ortaklığımızı ve Türkiye’nin bir NATO müttefiki olarak önemini bir kez daha teyit etti, ancak ABD’nin Türkiye’nin Rus S-400 füze sistemine sahip olmasından duyduğu endişelere dikkat çekti” dedi. Açıklamada ayrıca barış ve refah için güçlü demokratik kurumların, insan haklarına saygının ve hukukun üstünlüğünün önemini vurgulandı.

İletişim Başkanlığı: “Pozitif bir atmosferde gerçekleşti”

Cumhurbaşkanlığına bağlı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise görüşmenin pozitif bir atmosferde gerçekleştiği ifade edildi. Beyaz Saray’ın açıklamasında Türkiye’nin bir NATO müttefiki olduğu kısma vurgu yapıldı. Görüşmeye de yansıyan S-400, F1-16 ve büyükelçi krizlerine İletişim Başkanlığı’nın açıklamasında yer verilmedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur