Enerji sektörü temsilcileri: “Elektriğe yüzde 40-45 bandında bir zam yapılmalı”

Enerji Ticaret Derneği Başkanı Burak Kuyan, “artan maliyetler nedeniyle” önümüzdeki dönemde elektriğe yüzde 40-45 bandında zam yapılması gerektiğini söyledi

Enerji sektörü temsilcileri: “Elektriğe yüzde 40-45 bandında bir zam yapılmalı”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez “Devlet fedakârlık yaparak maliyeti vatandaşa yansıtmıyor” dese de enerji sektörü temsilcileri artan talepler, fiyat ve maliyet baskısının elektrik dağıtım ve üretim şirketlerini zora soktuğunu savunarak önümüzdeki dönemde yüzde 45 zam yapılması gerektiğini dile getiriyor.

Bloomberg HT’den Cemre Nur Karaca’nın haberine göre, Enerji Ticaret Derneği Başkanı Burak Kuyan’ın konuya ilişkin sözleri şöyle:

1 Temmuz’da yüzde 15 zam yapıldı. Ekim ayında yüzde 15’lik bir zam daha bekliyorduk. Ama bu zammın olmaması özellikle perakende ve tedarik şirketlerini oldukça zora soktu. Ocak ayında ise yüzde 25’lik biz zam bekliyorduk. Artan maliyetleri göz önünde bulundurduğumuzda elektriğe yüzde 40-45 bandında bir zam yapılmasına ihtiyaç var.

Yapılmayan zamların ilerde daha büyük sorunlara sebebiyet vereceğini savunan Burak Kuyan, “Yapılmayan zamlar, zamanında alınmayan önlemler ve halının altına süpürdüğümüz sorunlar ilerde daha büyük problemlerle karşımıza çıkıyor. Üretim şirketlerinde çok fazla sıkıntı yaratmasa da özellikle perakende şirketlerinde çok ciddi sıkıntılara sebebiyet verdi. Artan gaz ve ithal kömür maliyetleri iki kat yansıyor ve piyasadan alınıyor” dedi.

 Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur