Ekvador akaryakıt zamları ve yapılması planlanan ekonomik reforma karşı ayakta

Ekvador'da akaryakıt zamları ve hükümetin yeni ekonomik reformlar protesto edildi. OHAL döneminde yapılan eylemde polis eylemcilere sert şekilde saldırırken 18 kişi gözaltına alındı

Ekvador akaryakıt zamları ve yapılması planlanan ekonomik reforma karşı ayakta

teleSUR’un haberine göre Ekvador’da Ekvador İşçileri Birleşik Cephesi (FUT) ve Ekvador Yerli Uluslar Konfederasyonu (CONAIE), tüm yurttaşları Başkan Guillermo Lasso’nun on günden az bir sürede yüzde 10 oranında artan yakıt fiyatlarını artıran ekonomik reformlarına tepki göstermeye çağırdı.

CONAIE Başkanı Leonidas Iza, uzlaşma sağlamak için Lasso ile görüşüldüğünü ancak herhangi bir sonuç elde edilemediği için barışçıl protesto haklarını kullanacaklarını dile getirdi.

Cuma günü, Lasso, Başkan Lenin Moreno’nun (2017-2021) akaryakıt fiyatlarının uluslararası fiyatlara ulaşana kadar aylık olarak artmasına izin veren üç kararnameyi yürürlükten kaldırdı. Akaryakıttaki fiyat artışı bu düzenleme

Lasso döneminin en büyük eylemi

Cuma günü Lasso, akaryakıt fiyatlarındaki artışa gelen tepkilerden sonra zammı askıya almış olsa da tepkiler dinmedi. Ekvador İşçileri Birleşik Cephesi’nin, Ekvador Yerli Uluslar Konfederasyonu’nun ve Halk Cephesi’nin (FP) çağrısıyla dün (26 Ekim) yapılan eylem Lasso’nun Mayıs ayında göreve başlamasından bu yana en büyük hükümet karşıtı eylem oldu. Eyleme Ekvador Üniversite Öğrencileri Federasyonu, Ulusal Köylü Konfederasyonu, Siyahi ve Yerli Örgütler de katıldı.

Eyleme katılanların talepleri arasında hem işçiler hem de düşük gelirli sektörler için adil ekonomik ve sosyal politikaların yanı sıra yakıt fiyatlarının dondurulması ve Fırsat Yaratım Yasası’nın geri çekilmesi var.

Polisin yetkilerini artıran OHAL döneminde yapılan eyleme polis, çok sert saldırdı. Polisin saldırısında 18 kişi gözaltına alındı.

Sendika.Org, teleSUR

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur