Ekoloji Birliği: “Türkiye Paris Anlaşması’nı onaylarken ne kadar samimi?”

Ekoloji Birliği, Türkiye'nin Paris Anlaşmasını onaylaması ile ilgili basın açıklaması yaptı. Ekoloji Birliği'nden yapılan açıklamada "Cumhurbaşkanı’nın hükümeti Paris Antlaşması’nı aniden keşfetti!" denildi. Açıklamada, 2015’te BM’de kabul edilen bu anlaşmanın Türkiye'de neden üzerinden 5 buçuk yıl geçtikten sonra ve aniden Meclis’te onayladığı sorularak esas nedenin finansman olduğu belirtildi

Ekoloji Birliği: “Türkiye Paris Anlaşması’nı onaylarken ne kadar samimi?”

Ekoloji Birliği, Türkiye’nin Paris Anlaşmasını onaylaması ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Ekoloji Birliği’nden yapılan açıklamada “Cumhurbaşkanı’nın hükümeti Paris Antlaşması’nı aniden keşfetti!” denildi. Açıklamada, 2015’te BM’de kabul edilen bu anlaşmanın Türkiye’de neden üzerinden 5 buçuk yıl geçtikten sonra ve aniden Meclis’te onayladığı soruldu.

Açıklamanın devamında şunlar söylendi:

‘Aniden’ imzalama süreci Türkiye’deki demokrasi sorununu bir kez daha gündeme getiriyor. Şimdilik demokrasi sorununu başka zaman yeniden dile getirmek üzere, iktidara soruyoruz: Ülkenin dört bir yanında yıkım ve talan projelerini sürdürürken, niçin bugün Paris Antlaşması’nı meclisten hızlıca geçirdiniz? Bugün artık ihtiyaçların çok gerisinde kalan Paris Anlaşması’nı hangi nedenlerle imzaladınız? Bu girişiminizde ne kadar samimisiniz?

Ekoloji Birliği “Siyasi iktidarın bu hamlesinin arka planını iyi anlamalıyız” diyerek şunları söyledi:

Türkiye’deki siyasal iktidar göreve geldiğinden bu yana doğamızı yakarak, yıkarak, kazarak ve anayasal haklarını kullanan ekoloji savunucularını öldürerek, döverek ya da tutuklayarak “kalkınma” ve “büyüme” gerekçesiyle ekosisteme yönelik saldırılarını sürdürmekte. Bu konuda niyetinden hiç geri duracağa da benzemiyor. İklim değişikliğine ve iklim krizine yol açan bu tür yatırımlarla ilgili hâlâ geleceğe dönük projeleri var. Hâlâ termik santrallar yapmaya, maden alanları açmaya, İstanbul’a kanal yapmaya çalışıyor. Tüm bu yıkım projelerini sürdürürken de Paris Anlaşmasını imzalıyor. Paris Anlaşması uluslararası anlamda çok da bağlayıcı değil ve takipçisi yok. Bu takibi ekoloji örgütleri ve emek ve demokrasi örgütleri getirmeye çalışıyor. Bu nedenle, yalan söylemekte bir sakınca yok!

“Esas nedeni, finansman ayağı”

İktidarın Anlaşmayı imzalamasının nedenlerinden birisi, artık uluslararası camiada Anlaşmayı onaylamayan 6 ülkeden birisi olarak itibar kaybediyor olması. Esas nedeni ise, finansman ayağı. Türkiye sözde yeşil ekonomi finansmanı için verilmesi taahhüt edilen 3 milyar euro’nun peşine düşmüştür. Bugünkü parasal sıkışıklık içinde 3 milyar için her şey yapılabilir. Alınacak olan paranın takibi de yapılmayacağı için, bu para bütçe üzerinden her türlü yıkım projesinde kullanılabilir.

Açıklamanın sonunda, “Cumhurbaşkanlığı Meclisi’nden geçen yasa, genel bütçeye 3 milyar katkı sözleşmesidir ve bu nedenle kabul edilmiştir. Biz biliyoruz ki, iktidarın iklim krizinin önlenmesine yönelik hiçbir samimi politikası yoktur. Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de, yine iş bizlerin omuzundadır. İklim krizine yol açan her türlü ekolojik yıkıma karşı mücadele etmeye devam edeceğiz!” denildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur