Direniş geri adım attırdı: Uğur Tekstil’in patronu sendikayla masaya oturacak

Sendikaya üye oldukları için işten atılan Uğur Tekstil işçilerinin hem fabrika önündeki nöbete devam etmesinin hem de konuyu uluslararası gündeme taşımalasının ardından patron, geri adım atmak zorunda kaldı. Cuma günü Uğur Tekstil'in üretim yaptığı Zara markasının temsilcileri, uluslararası sendika temsilcileri, Uğur Tekstil yönetimi ve DİSK/Tekstil yönetiminin yapacağı ortak toplantıya kadar fabrika önündeki eylemler durduruldu

Direniş geri adım attırdı: Uğur Tekstil’in patronu sendikayla masaya oturacak

Şanlıurfa OSB’de bulunan Uğur Tekstil işçileri DİSK/Tekstil’e üye oldular. Ancak patron sendikayla masaya oturmayı reddetti. Sonrasında patron, işçilerin sendikadan vazgeçmemesindan dolayı hukuksuz bir biçimde fabrikayı kapanmış göstererek işçileri işten attı. Fabrika önünde fabrika yeniden açılana ve sendikalı olarak yeniden çalışmaya başlayana kadar nöbetlerini sürdüreceklerini ifade eden işçilerin direnişi sonuç verdi.

İşçiler fabrika önündeki nöbetlerinin yanı sıra DİSK/Tekstil’in üyesi olduğu uluslararası sendikal birlikler üzerinden konu uluslararası kamuoyuna da açılmıştı. Uğur Tekstil’in üretim yaptığı uluslararası firma olan Zara’ya da durum iletildi. Patrona yönelik çok yönlü baskının ardından Uğur Tekstil’in patronu sendikayla masayı oturmayı kabul etmek zorunda kaldı. DİSK/Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, yaptığı açıklamada Cuma günü yapılacak olan Zara temsilcileri, Uğur Tekstil yönetimi, küresel sendika temsilcileri ve DİSK/Tekstil yönetminin yapacağı toplantının sonuna kadar eylemleri durdurduklarını açıkladı. Türkmen’in açıklaması şöyle:

Bütün üyelerimiz direnişe katılmak üzere yola çıkmışken fabrika patronunun geri adım attığı ve sendikayla görüşmeyi kabul ettiği bilgisi geldi. 8 Ekim Cuma günü fabrika patronu, Uğur Tekstil’in patronu fabrikanın üretim yaptığı Zara markasının temsilcileri, sendikamızın genel merkez yöneticileri ve küresel sendika temsilcilerinin de olduğu bir görüşme yapılacaktır. Bu görüşme yapılana kadar şimdilik fabrika önündeki nöbet eylemini durdurduk ve görüşmenin sonuçlarını beklemeye karar verdik.

“Taleplerimiz kabul edilmezse direnişe devam edeceğiz”

Bütün işçi arkadaşlarımızla birlikte belirlediğimiz iki talebimiz var. Birincisi fabrika yönetimi sendikayı tanımama tutumunda vazgeçmeli, yetki itirazını geri çekmeli ve sendikamızı muhatap alarak toplu sözleşme görüşmelerine derhal başlamalıdır. İkincisi fabrika bir an önce açılmalı ve sendika üyesi tüm işçiler eksiksiz şekilde işe alınmalıdır. Bu iki talebimiz kabul edilmezse bütün üyelerimizle mücadeleye ve direnişimize sonuna kadar devam edeceğiz. Cuma günkü görüşmede taleplerimiz kabul edilmezse fabrika önündeki nöbet eylemimiz devam edecektir.

Nöbete jandarma engeli

Uğur Tekstil patronunun geri adım atmasından hemen önce fabrika önünde fabrikanın açılması ve işe iade edilme talebiyle nöbet tutmak isteyen işçileri jandarma engelledi. Şanlıurfa Valiliğinin işçilerin fabrikaya yaklaştırılmama talimatını verdiğini söyleyen jandarma, sendikanın nöbet eylemine katılmak üzere belirlediği gönüllü 10 işçinin fabrika önünde beklemesine dahi izin vermeyeceklerini söyledi.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur