“Devlet Denetleme Kurulu, Tarım ve Orman Bakanlığı hakkında ‘rüşvet’ iddiasıyla soruşturma başlattı”

T24’ten Tolga Şardan, Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK), Tarım ve Orman Bakanlığı’nda rüşvet karşılığında bürokratik sorunun çözülmesine ilişkin bakanlık hakkında soruşturma başlatıldığını yazdı

“Devlet Denetleme Kurulu, Tarım ve Orman Bakanlığı hakkında ‘rüşvet’ iddiasıyla soruşturma başlattı”

T24 yazarı Tolga Şardan bugünkü (12 Ekim) yazısında, Uruguay’dan Türkiye’ye canlı hayvan ithalatında yaşanan aksaklığın Tarım ve Orman Bakanlığı’nda rüşvet karşılığında giderildiğine ilişkin iddialarını yazdı.

Şardan, “Çanlar, Tarım ve Orman Bakanlığı için çalıyor: DDK, bakanlık hakkında ‘rüşvet’ iddiasıyla soruşturma başlattı!” başlıklı yazısında olayın detaylarına ilişkin şunları kaydetti:

Canlı hayvan ticaretiyle uğraşan bir grup besici, hükûmetin ithalat rejimi çerçevesinde Uruguay’dan canlı sığır getirmek için yerel makamlarla anlaşma yapar.

Ardından 2021’in ilk aylarında sevkiyat hazırlığına başlanır. Uruguay hükûmeti üzerinden satın alımı tamamlanan yaklaşık 8 bin 800 canlı sığır gemiye yüklenir.

Ancak bu arada Uruguay hükûmetinin Covid-19 pandemisi ve bazı sevkiyat sorunları nedeniyle Türkiye’ye doğru yolculuk üç gün gecikmeli başlar. Bu noktada kota sahibi ithalatçı firmanın herhangi bir sorumluluğu bulunmazken, Uruguay hükûmeti gecikmenin kendilerinden kaynaklandığını bildiren resmi yazıyı ithalatçıya verir.

İçinde Türkiye’de faaliyet gösteren ondan fazla besicilik firmasının malı olan canlı hayvanları taşıyan gemi Mersin’e gelir.

Tabii, yükleme noktasında yaşanan gecikme nedeniyle geminin Mersin’e varışı da gecikmeli olur.

Mevzuat gereğince Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yürütülen işlemlere başlandığında, bakanlık bürokrasisi, gecikmeyi gerekçe gösterip gemide bekleyen canlı hayvanların indirilmesine onay vermez.

Bu arada ithalat işlemlerinden sorumlu olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, “mücbir sebep” halini uygulamaya koyarak ithalatta sakınca olmadığını yazı ile bildirilir.

Fakat tüm resmi işlemlerin yolunda olmasına karşın, Tarım ve Orman Bakanlığı yönetimi izin vermez. Gemi, içinde canlı hayvan yüklü olarak Mersin açıklarında beklemeye başlar. Ayrıca bu bekleme karşılığında gerekli sağlık sertifikası ve kotaya sahip olan firma para cezası ödemeye başlar.

120 bin dolar ödendi, ‘sorun’ çözüldü

AKP’li vekiller Fevzi Berdibek ile Metin Gündoğdu’nun Tarım ve Orman Bakanlığı nezdinde girişimde bulunarak firmanın sorunun çözümünde yardımcı olunmasını istediğini, ancak bu girişimin yine bakanlık üst yönetimince geri çevrildiğin belirten Şardan, daha sonra rüşvet karşılığında “sorunun” çözüldüğünü aktarıyor:

Ardından ithalatçı firma bakanlığa, sağlık, denetim ve kontrol belgeleri bulunan canlı hayvanlar için “gemiden indirelim, 15 gün kontrolde kalsınlar” teklifinde bulunur. Ancak bu girişimde yine yönetimce uygun bulunmaz. Yanıt yine olumsuzdur.

Bu gelişmeler yaşanırken, bakanlık personeli olmayan bazı kişiler, ithalatçı firma ile temasa geçer. Temasın gerekçesi bellidir:

“200 bin dolar ödenmesi halinde sorun çözülecektir.”

Firma sahibi, 120 bin dolara anlaşır. Paranın aracılara ödenmesiyle birlikte ertesi sabah geminin Mersin Limanı’na yanaşmasına izin çıkar!

Canlı hayvanların, kontrol ve sağlık koşulları altında ülkeye girişi sağlanır.

Olay Saray’a intikal etti, DDK soruşturma başlattı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nda rüşvet karşılığında bürokratik sorunun çözülmesiyle ilgili bazı isimlerin gelişmeleri Cumhurbaşkanlığı’na ilettiğini belirten Şardan, “Hatta öyle ki, iddiaları içeren mağdurların ses kayıtları Cumhurbaşkanlığı’na ulaştırılır. Bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bilgisi olur. Ardından devreye DDK girer. Kurulda görevli savcılar iddiaların araştırılmasıyla birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı hakkında soruşturma başlatır” ifadelerini kullandı.

Şardan, iddiaların odak noktasındaki bakanlık üst yönetiminden adı geçenlerin isimlerini bildiğini ancak şimdilik saklı tutacağını belirtip ekliyor: “Ancak iddialar vahim. Hatırladığım kadarıyla AKP iktidarında ilk kez böyle bir soruşturma açılıyor. Sonucunu kamuoyu olarak merakla bekleyeceğiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur