Demirtaş: “HDP’yi, sol partileri, Meclis dışı muhalefeti dışlayarak seçim kazanabilirsiniz ama demokrasiyi asla”

Seçimlerin Haziran 2023’ten önce yapılacağını düşünen ve muhalefete 'her an seçime hazır olma' çağrısı yapan Selahattin Demirtaş, “HDP’yi, sol partileri, Meclis dışı muhalefeti dışlayarak da belki bir şekilde seçim kazanabilirsiniz ama demokrasiyi asla kazanamazsınız” dedi

Demirtaş: “HDP’yi, sol partileri, Meclis dışı muhalefeti dışlayarak seçim kazanabilirsiniz ama demokrasiyi asla”

Beş yıldır tutuklu olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kısa Dalga’dan Beril Eski ile yüz yüze gerçekleştirdiği röportajda hapishane hayatından çözüm sürecine, muhataplık tartışmalarından erken seçim gündemine pek çok konuda değerlendirmelerde bulundu.

“Yerel seçimlerde en çok konuşulan konu Kürtlerin oyları, Kürtler ve Türklerin yakınlaşmasıydı. Bu yakınlaşma, özellikle de Kılıçdaroğlu’nun son söylemleri nezdinde de düşünülürse, nasıl devam edecek?” sorusuna verdiği yanıtta, “Atılan karşılıklı adımlar gecikmiş de olsa muhalefet açısından iyi bir başlangıç” diyen Demirtaş, demokrasi kültürünün gelişmesine katkı sağlayacak müzakereci, çoğulcu, dayanışmacı ve cesur bir siyaset anlayışının gelişmesinin önemli olduğuna değindi.

Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü:

Bence önemli olan, seçimi kazanmak değil. Seçim kazanmaktan daha önemlisi gerçek anlamda bir demokrasi kültürüyle yan yana durarak seçimi kazanmaktır. Çünkü bu durumda sadece seçimi değil demokrasiyi de kazanmış oluruz. HDP’yi, sol partileri, Meclis dışı muhalefeti dışlayarak da belki bir şekilde seçim kazanabilirsiniz ama demokrasiyi asla kazanamazsınız. Yeni iktidar, üç beş yıl içinde AKP’ye ve Erdoğan’a dönüşür. Çünkü iktidar yani güç yozlaştırır, mutlak iktidar ise kesinlikle yozlaştırır. Bu yozlaşmanın biricik panzehiri, demokrasiyi toplumun kültürü haline getirmektir. Şekli ve formel bir demokrasi bile toplum için tehdittir, tehlikelidir.

Görebildiğim kadarıyla bir araya gelen bu altı parti, şekli ve formel demokrasiyi aşabilecek bir şeyi söyleyebilmiş değiller henüz. Umarım bu noktada tıkanıp kalmazlar. Aksi taktirde halkın muhalefete verdiği, örneğin 10 milyon TL’lik bir kredi ile şekerli sakız almış olurlar ki bu da kredinin boşa harcanması anlamına gelir. Oysa ödenen bedeller, yaratılan birikim ve ortaya çıkan değerler çok daha büyüğünü kazanmaya imkan sunuyor. Umarım halkın verdiği krediyi heba etmezler. Bir adet sakız yerine tüm marketi almayı akıl ederler.

“Muhalefet her ihtimale hazırlıklı olmalı”

Seçimlerin Haziran 2023’ten önce kesinlikle yapılacağını düşünüyorum. Herkes, her an seçime hazır olmalıdır. Çünkü sürdürülebilir bir yönetim yok. Her an büyük bir ekonomik çöküş yaşanabilir. Para piyasaları dahil, her şey çökebilir” diyen Demirtaş, muhalefetin her ihtimale hazırlıklı olması gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

Özellikle sandık güvenliği, görevlilerin eğitimi ve benzeri çalışmalar, şimdiye kadar çoktan tamamlanmış olmalıydı. Hatta bütün muhalefet partileri, ortak ve merkezi bir sandık takip sistemi kurmalılar ve şimdiden birkaç tatbikat yapmalılar. Sistemin, Şemdinli’den Keşan’a kadar her yerde işleyip işlemediğini birkaç defa denemeliler. Bunu yapmadıkları için 2017’deki referandum ve 2018 seçimleri kaybedildi.

Ayrıca, ittifaklar ve adaylık konuları da hiç değilse prensipler düzeyinde ön görüşmeleri tamamlanmış konular olmalılar. Seçim kararı verildiğinde hızla hayata geçirilebilecek, düşünülmüş, planlanmış bir stratejileri olmalı.

“Siyasi cinayetler”, “kaybetse de gitmez”, “seçimde hile yapar, bir şekilde kazanır” gibi seçmenleri kaygılandıracak başlıklar yerine cesaret ve umut dolu, direnişi motive edecek bir dil kullanmakta fayda var. Olası bir Suriye savaşı gibi konular için de toplumu şimdiden bilgilendirmek ve ne yaparlarsa yapsınlar bunu vatan için değil, seçim için yaptıklarını ve yapacaklarını halka iyi anlatmak gerekir.

Röportajın tamamını okumak için tıklayın!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur