Demir: “F-16V’ler alınırsa işi biraz daha rahatlatır, eğer mecbur kalırsak Su-35 defteri tekrar açılabilir”

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, F-35’ler için verilen 1,4 milyar dolara karşılık ABD'den F-16V alımına ilişkin “F-16V'ler alınırsa tabii işi biraz daha rahatlatır. Ama hiçbir zaman için Türkiye mecbur değil. Bunun altını çizmek istiyorum. Biz bu konuda ABD'yle ilişki seviyemizin karşılıklı hasmane bir zeminde seyretmemesi gerektiğini biliyoruz. Bu bir ara çözümdür” dedi ve mecbur kalınması halinde Rusya’dan Su-35 alımının gündeme gelebileceğini belirtti

Demir: “F-16V’ler alınırsa işi biraz daha rahatlatır, eğer mecbur kalırsak Su-35 defteri tekrar açılabilir”

Türkiye’nin 40 adet F-16 savaş uçağı ve 80’e yakın F-16 modernizasyon kiti almak için ABD’ye başvurduğu haberleri sonrası Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, teklifin, F-35’ler için ödenen 1,4 milyar doların karşılığında bir alternatif olarak değerlendirildiğini belirtmiş, Tayyip Erdoğan ise teklifin ABD’den geldiğini açıklamıştı.

Konuya ilişkin bir açıklama da Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’den geldi. Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in sunduğu “Başkent Kulisi” programında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Demir, “F-16V’ler alınırsa tabii işi biraz daha rahatlatır. Ama hiçbir zaman için Türkiye mecbur değil. Bunun altını çizmek istiyorum. Biz bu konuda ABD’yle ilişki seviyemizin karşılıklı hasmane bir zeminde seyretmemesi gerektiğini biliyoruz. Bu bir ara çözümdür” dedi ve mecbur kalınması halinde Rusya’dan Su-35 alımının gündeme gelebileceğini belirtti.

Demir’in konuya ilişkin açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Türkiye’nin ödediği bir meblağ var: 1 milyar 400 bin dolar. Bu ücretin yarısı ortaklık içindi. ABD’nin yönetim tarafından şöyle bir konu gündeme getirildi. Türkiye’nin hava kuvvetleri ihtiyaçlarının giderilmesi için yeni nesil F-16’lar ile karşılanabilir mi diye.

İhtiyaçlarımızı gidermek, Hava Kuvvetlerimizi güçlendirmek adına her türlü opsiyonu açık tutabiliriz. Su-35 ve Su-57’ler… Hiçbir defteri kapatmadık. ABD’nin baskı yaptığı doğru. Ama bir psikolojik meseleden başka bir şey olmadığını görüyoruz.

[F-16 alımı] Karşılıklı görüşmelerde ortaya gelen bir konu. Biz buradaki hakkımızı [1,4 milyar dolar] takip edeceğiz diye söylemiştik… İşbirliğine gidilirse iş daha kolay olabilir ama gidilmezse Türkiye çaresiz değil.

F-35 olsaydı iyi olurdu, program ortaklığındaki konular için. Bizim opsiyonlarımız açık. Ara ürünler çıkartıyoruz… Eğer mecbur kalırsak Su-35 defteri tekrar açılabilir… Bir zafiyet oluşmaması için Türkiye Savunma Sanayii elinden geleni yapacak.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur