Büyükelçi krizinde orta yol bulundu: ABD, Viyana Sözleşmesi’ne atıf yaptı, AA “geri adım” dedi

ABD ve diğer bazı ülkelerin Ankara büyükelçilikleri, diplomatların bulunduğu ülkelerin kanun ve nizamlarına riayet etmesini öngören Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine riayet edildiğini açıkladı. AA, bu gelişmeyi “geri adım” olarak duyurdu

Büyükelçi krizinde orta yol bulundu: ABD, Viyana Sözleşmesi’ne atıf yaptı, AA “geri adım” dedi

ABD, Almanya ve Fransa’nın da aralarında olduğu 10 ülkenin Ankara büyükelçilerinin Osman Kavala’nın serbest bırakılması yönündeki 18 Ekim tarihi açıklaması sonrası Tayyip Erdoğan’ın “İstenmeyen adam ilan edeceğiz” çıkışıyla tırmanan büyükelçi krizinde orta yol bulundu.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin, Twitter hesabından yapılan açıklamada, “ABD, 18 Ekim tarihli açıklamaya ilişkin bazı sorunların yöneltilmesi vesilesiyle, Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesine riayet etmeyi teyit eder” ifadesini kullanıldı. ABD’ni ardından, Kavala açıklamasına imza atan Kanada, Finlandiya, Danimarka, Hollanda, İsveç, Norveç ve Yeni Zelanda’nın Ankara büyükelçilikleri de ABD’nin açıklamasını retweet etti ya da benzer paylaşımda bulundu.

Açıklamanın kabine toplantısının başladığı sırada yapılması dikkat çekerken, büyükelçiliklerin 18 Ekim tarihli Osman Kavala açıklaması hala sosyal medya hesaplarında duruyor.

Daha önce Bloomberg’e bilgi veren kaynaklar, büyükelçilerin fiilen sınırdışı edilmesinin ekonomide yol açacağı hasar konusunda Cumhurbaşkanlığı’na brifing verildiğini ve sözkonusu istişareler sonucunda Dışişleri Bakanlığı’nın büyükelçilere resmi bildirimde bulunmasının önüne “şu an için” geçilmiş olduğunu kaydetmişti.

AA: “Geri adım”

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin paylaşımdan kısa süre sonra “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ve diğer büyükelçiliklerin açıklamalarını olumlu karşıladığı bildirildi” diyen Anadolu Ajansı (AA), konuya ilişkin haberini ise “ABD ve diğer bazı ülkelerin büyükelçilikleri geri adım attı: İç işlerinize karışmayız” başlığıyla girdi.

Viyana Sözleşmesi’nin ilgili maddesi

18 Nisan 1961 tarihli Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesi şöyle:

  1. Ayrıcalıklarına ve bağışıklıklarına hâlel gelmeksizin, bu gibi ayrıcalıklardan ve bağışıklıklardan yararlanan bütün şahıslar kabul eden Devletin kanunlarına ve nizamlarına riayet etmekle yükümlüdür. Anılan Devletin iç işlerine karışmamakla da bu şahıslar keza yükümlüdür.
  2. Gönderen Devlet tarafından kabul eden Devlet nezdinde yapılması misyonun uhdesine tevdi olunan bütün resmi işler, kabul eden Devletin Dışişleri Bakanlığı veya mutabık kalınacak diğer bir Bakanlık ile veya aracılığıyla yürütülür.
  3. Misyonun binaları, misyonun bu Sözleşmede belirtilen görevleri veya diğer genel uluslararası hukuk kuralları veya gönderen ve kabul eden Devlet arasında yürürlükte olan özel anlaşmalar ile bağdaşmayacak bir tarzda kullanılmaz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur