Boğaziçi Direnişi’nin 292. günü: Üniversitelilere özel güvenlikler saldırdı, kampüse polis girdi

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilerin nöbet çadırına el koyan özel güvenlikler, “Kayyumluk” binası önüne yeni bir çadır kurmak isteyen öğrencilere saldırdı. Ardından Güney Kampüs’e çevik kuvvet polisleri girdi

Boğaziçi Direnişi’nin 292. günü: Üniversitelilere özel güvenlikler saldırdı, kampüse polis girdi

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’nun atanmasıyla başlayan ve Bulu’nun görevden alınıp yerine Naci İnci’nin atanmasının ardından devam eden direniş, 292 gündür sürüyor.

Boğaziçili öğrencilerin, Güney Kampüs’teki “Kayyumluk” binası önünde kurmak istediği nöbet çadırına özel güvenlikler el koydu.

Boğaziçi Direnişi’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda “Öğrencileri darp ettikten sonra kayyumlar tarafından baklavayla ödüllendirilen işbirlikçi güvenlik bu defa nöbet çadırını çalınca öğrenciler onlarla alay etti. Oynat bakalım!” denildi.

Ardından “Kayyumluk” binası önüne yeni bir çadır kurmak isteyen üniversiteliler, özel güvenliklerin saldırısına uğradı.

Üniversitelilere yönelik özel güvenlik saldırısının ardından Güney Kampüs’e çevik kuvvet polisleri girdi ve alana gözaltı araçları getirildi.

Boğaziçi Nöbeti’nin Twitter hesabından “10 aydır Kayyumluk önüne kurduğumuz nöbet çadırını özel güvenlik çaldı. Diğer çadırımızı açmak istediğimizde güvenlik, öğrencileri ve akademisyenleri darp ederek çadırımızı kırdı. Kayyum Naci’nin isteğiyle kampüse çevik kuvvet sokuldu” paylaşımı yapılırken, sosyal medyada da “#BoğaziçiAblukada” etiketiyle özel güvenlik saldırısına ve polisin kampüse girmesine tepki gösteriliyor.

Saldırıya rağmen nöbet çadırını kuran üniversiteliler, “Kayyumluk” binası önünde oturma eylemi yaptı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur