Boğaziçi direnişçileri yargılanıyor: “Arkadaşlarımızı alacağız, Naci seni de göndereceğiz!”

Boğaziçi üniversitesinde kayyum istemedikleri için direnen ve gözaltına alınan 96 kişinin yargılandığı dava İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde görülüyor. Duruşma öncesi açıklama yapan öğrenciler, direnişten vazgeçmeyeceklerini söyleyerek "Arkadaşlarımızı alacağız, Naci seni de göndereceğiz!" dedi

Boğaziçi direnişçileri yargılanıyor: “Arkadaşlarımızı alacağız, Naci seni de göndereceğiz!”

Üniversite dayanışmaları, “Boğaziçi direnişi yargılanamaz, üniversiteyi savunuyoruz” diyerek yargılanan arkadaşları  için adliye önünde bir araya geldi. Burada açıklama yapan üniversiteliler, “Davalarla yıldırmaya çalışsanız da Devrik Kayyum Melih’i gönderdiğimiz gibi Naci’yi de gönderene kadar direnişimizden vazgeçmeyeceğiz!” dedi.

Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum olarak atanmasının ardından öğrenciler “Kayyum rektör  istemiyoruz” diyerek direnişe geçti. Öğrencilerin direnişle gönderdiği Bulu’nun ardından kayyum olarak atanan Naci İnci’yi de istemeyen öğrencilerin mücadelesi aylardır devam ediyor.

Boğaziçi direnişinin 32. gününde, (1 Şubat) okulun Güney kampüsü polis tarafından abluka altına alınmış, Etiler ve Bebek’te toplanan üniversitelilerle birlikte Güney kampüs önünde 108 ve kampüs içinde 51 olmak üzere toplam 159 kişi darp edilerek gözaltına alınmıştı.

Polisin “Aşağı bak” sözlerinin akılda kaldığı 4 Ocak tarihinden bu yana Boğaziçi direnişi aynı kararlılıkla devam ederken gözaltına alınan 96 öğrencinin yargılanmasına başlandı.

“Devrik Kayyum Melih’i gönderdiğimiz gibi Naci’yi de gönderene kadar…”

Öğrenciler duruşma öncesi adliye önünde açıklama yaptı. Üniversite öğrencileri dayanışmaları adına basın açıklamasını Şevin Ulusoy okudu.

Ulusoy, Çağlayan Adliyesi’ne kaç kere gidip geldiklerini sayamadıklarını ancak bütün baskılara rağmen direnişlerinden vazgeçmeyeceklerini ve tutuklu arkadaşlarını alacaklarını vurguladı.


“Son iki haftadır direnişimize saldırılar artmış durumda. Boğaziçi içerisindeki nöbet çadırımıza, Kayyum Naci’nin emriyle, ÖGB ve polis tarafından saldırılar başladı. Saray rejimi, adeta kampüs kampüs öğrenci avına çıkmış, 4 Şubat’ta yaptığını tekrar yapmaya çalışmaktadır. Ama bilmelilerdir ki biz hala ilk günkü irademizle buradayız!” diyen Ulusoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

Şimdi ise bizi, 96 kişiyi, saçma sapan gerekçelerle yargılamaya çalışıyorlar. Biz ise Boğaziçi Direnişi’nin yargılanamayacağını, 11 arkadaşımızı mücadelemizle aldığımızda gösterdik. Davalarla yıldırmaya çalışsanız da Devrik Kayyum Melih’i gönderdiğimiz gibi Naci’yi de gönderene kadar direnişimizden vazgeçmeyeceğiz! Arkadaşlarımızı alacağız, Naci seni de göndereceğiz!

Sloganlarla sonlanan açıklamanın ardından öğrenciler adliye binasına geçti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur