Boğaziçi abluka altında direniyor: “Erdoğan yazdı, biz bozacağız! Mücadele umuttur!”

Kayyum rektör Naci İnci'nin isim isim polise bildirmesi ve Tayyip Erdoğan'ın hedef göstermesi sonrasında iki üniversitelinin tutuklanmasını protesto eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri polis saldırısına uğradı. Basın açıklaması öncesi Günay Kampüs abluka altına alınırken gün boyu kampüs içinde ve dışında gerçekleşen saldırılarda toplam 14 öğrenci gözaltına alındı

Boğaziçi abluka altında direniyor: “Erdoğan yazdı, biz bozacağız! Mücadele umuttur!”

Kayyum rektör Naci İnci’nin şikayeti ve Tayyip Erdoğan’ın hedef göstermesi üzerine gözaltına alınıp tutuklanan iki öğrenci için Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenecek eylem öncesi kampüs polis ablukasına alındı.

“Tüm kayyumlar gidecek! Mücadele umuttur!” ve “Erdoğan yazdı, biz bozacağız! Mücadele umuttur!” pankartları taşıyan Boğaziçili öğrenciler “Kayyumluk” adını verdikleri rektörlük binası önünde yaptıkları açıklamanın ardından Güney Kampüs’te kapıya doğru sloganlarla yürüdü.

Bu esnada diğer üniversitelerden Boğaziçi direnişçilerine destek için gelen ve Güney Kampüs girişi önünde buluşmak üzere harekete geçen öğrenciler girişe yaklaşamadan polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

Polis, üniversite önünde gazetecilerin görüntü almasını engelledi. Bunun üzerine Boğaziçi direnişçilerinden bir öğrenci kapıya çıkarak megafonla gazetecilere seslendi. Ancak polis sürekli “Dağılın” anonsu yaparak konuşmanın duyulmasını engelledi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri kapıdan dışarı çıkmak istedikleri sırada polis saldırısına uğrayıp gözaltına alınırken, bu anları kaydetmek isteyen gazeteciler de kendilerini çevreleyen ve yer yer tartaklayan polis tarafından engellendi. Öğrenciler, polise “Halkın haber alma hakkını engelleyemezsiniz” ve “Basın mensupları buraya geldiği takdirde, onlar engellenmediği takdirde basın açıklamamızı burada gerçekleştireceğiz” diye seslendi. Öğrenciler basın açıklamasını sonlandırdıktan sonra dağılırken bir kez daha polis saldırısına uğradı ve iki öğrenci de burada gözaltına alındı.

Avukatlardan edindiğimiz bilgiye göre gün boyu kampüs içinde ve dışında gerçekleşen saldırılarda toplam 14 öğrenci gözaltına alındı.

Eylem öncesi kampüste abluka

Kayyum rektör Naci İnci’nin şikayeti ve Erdoğan’ın hedef göstermesi üzerine gözaltına alınan yedi Boğaziçi öğrencisinden ikisinin tutuklanmasını protesto için bugün Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenecek eylem öncesi kampüs polis ablukasına alındı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Naci İnci’yi protesto eden öğrenciler, Erdoğan’ın hedef göstermesinin ardından gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 10 kişiden üçü serbest bırakılırken beş öğrenci de savcılık ifadelerinin ardından adli kontrolle serbest bırakılmış ancak iki öğrenci tutuklanmıştı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, arkadaşlarının tutuklanmasını protesto etmek için bugün saat 12.30’da Güney Kapı önünde bir araya geleceklerini duyurmuştu. Eylem öncesi üniversite polis ablukasına alındı. Kampüs girişine ve çevresine barikatlar kuruldu. Polis gazetecileri alandan uzak tutmaya çalıştı.

Güney Kampüs kapısına yürüyüş

“Tüm kayyumlar gidecek! Mücadele umuttur” ve “Erdoğan yazdı, biz bozacağız! Mücadele umuttur” pankartları taşıyan Boğaziçili öğrenciler “Kayyumluk” diye andıkları rektörlük binası önünde yaptıkları açıklamanın ardından Güney Kampüs’te yürüyüş başlattı. Öğrenciler kapıya doğru sloganlarla yürüdü. Bu sırada akademisyenler nöbetlerinin ardından açıklamalarda bulundu. “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” diyen akademisyenler alkışlarla nöbeti sonlandırdı.

Bazı akademisyenlerin üniversitelilere destek verdiği görüldü. Üniversite içinde yürüyüş başladığı esnada kapıda polis yığınağı arttı.

Desteğe gelen öğrencilere saldırı

Üniversite önüne desteğe gelen öğrenciler polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

“Polis defol, üniversiteler bizimdir”

Üniversiteliler “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “YÖK, polis, medya bu abluka dağıtılacak” ve “Polis defol üniversiteler bizimdir” sloganları ile geldikleri Güney Kampüs kapısında üniversite içerisine itildi.

Gazetecilere engelleme

Polis, üniversite önünde gazetecilerin görüntü almasını engelledi. Üniversiteliler kapıdan çıkmak istedikleri için gözaltına alınırken çekim yapan gazeteciler polis barikatları ile çevrelenerek ve tartaklanarak engellendi. Öğrenciler, polise “Halkın haber alma hakkını engelleyemezsiniz” diye tepki gösterdi.

“Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlamasıyla 30 Ocak’ta tutuklanıp 17 Mart’ta tahliye edilen Boğaziçililerden Doğu Demirtaş da “Bizi böyle sindirebileceklerini düşünüyorlar. Ama yapamayacaklar” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur