Bilmezlikten değil tercihen: Merkez Bankası faizi 2 puan indirdi, dolar 9,40’ı aştı

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu toplantısının ardından politika faizi beklentinin de altına düşürüldü. Politika faizindeki 2 puanlık düşüşle birlikte dolar kuru da 9,40'ı aştı

Bilmezlikten değil tercihen: Merkez Bankası faizi 2 puan indirdi, dolar 9,40’ı aştı

Merkez Bankası’ndaki gece kararnamesiyle görevden almaların ardından ilk Para Politikaları Kurulu toplantısı yapıldı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlık yaptığı toplantı sonrasında politika faizi 200 baz puan inidirilerek yüzde 18’den yüzde 16’ya getirildi. PPK kararının ardından dolar, 9,40’ı aştı.

Politik hata değil, tercih

23 Eylül’deki faiz düşüşünün ardından da yaşanan döviz kurunun fırlamasıyla faiz politikalarının belirlenmesine dair tartışmalar yeniden harlanmıştı. Her ne kadar ana akım görüş, Merkez Bankası’nın bağımsızlığının zedelenmesine ve “tek adamın akıl dışı politikalarına” vurgu yapsa da bu kararların bir hata değil politik tercih olduğu, bugünkü kararla daha da netleşti.

Sermaye fraksiyonları arasındaki çatışmada şekillenen faiz politikasında iktidarın kararında, dayandığı sınıf fraksiyonun ağırlığı arttı. TÜSİAD, geçtiğimiz günlerde Yüksek İstişare Konseyi toplantısında açıkladığı programda Merkez Bankası’nın bağımsızlığının tartışma dışı olması gerektiğine dair vurgular yapıldı. Bunun ötesinde tekelci sermaye çevreleri, uluslararası sermayeyle entegrasyonları gereği daha kontrollü ve ucuz döviz ihtiyacını önde tuttukları için faizlerin düşürülmemesini istiyordu. Öte yandan emek yoğun ve ihracat odaklı küçük ve orta ölçekli sektörler açısından faiz indirimi, kronikleşmiş sermaye yetmezliğini aşacak kredi genişlemesinin yolunu açıyor.

Ümit Akçay: “Sermayenin iç savaşı”

İktisatçı yazar Ümit Akçay, Twitter hesabından yaptığı açıklamada faiz kararını “sermayenin iç savaşı” olarak yorumlarken paylaştığı grafikle de son bir ayda Borsa istanbul’daki bankalardaki düşüşe karşılık sınai firmaların yükselişine dikkat çekti. Akçay, iktidarın kendi toplumsal tabanını düşünerek bu kararları aldığını belirtiyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur