Beyrut’ta Hizbullah ve Emel destekçilerinin eylemine ateş açıldı: En az altı ölü, 60’tan fazla yaralı

Beyrut Limanı patlamasını soruşturan hakimi protesto eden Hizbullah ve Emel Hareketi destekçilerine yönelik silahlı saldırıda en az altı kişi hayatını kaybetti, 60’tan fazla kişi yaralandı

Beyrut’ta Hizbullah ve Emel destekçilerinin eylemine ateş açıldı: En az altı ölü, 60’tan fazla yaralı

Hizbullah ve Emel Hareketi destekçileri, Beyrut Limanı’nda geçen yıl meydana gelen patlamayı soruşturan hakim Tarık el-Bitar’ın yerine başkasının atanması talebiyle Beyrut Adalet Sarayı önüne doğru yürüyüş için toplandı. Hizbullah ve Emel Hareketi, hakim El-Bitar’ı, soruşturmayı siyasallaştırmakla suçluyor.

Beyrut Adalet Sarayı’na doğru yürüyüşe geçen göstericilerin Et-Tayyuna mevkiine geldiği sırada bazı binaların üzerinden ateş açıldı. Lübnan merkezli El-Meyadin televizyonu, saldırıda en az altı kişinin hayatını kaybettiğini, 60’tan fazla kişinin de yaralandığını bildirdi.

Lübnan ordusu, sivillerden Beyrut’ta çatışma bölgesindeki sokakları boşaltması isterken, sokaklarda görülecek silahlı kişilere ateş açacaklarını duyurdu.

Açıklamada ayrıca, sokaklarda üzerinde silah taşıyanların kişilerin askerlerce hedef alınacağı ifade edildi.

Başbakan Mikati’den sükunet çağrısı

Lübnan Başbakanı Necib Mikati konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Beyrut’ta herkesi sükunete çağırarak “Sebep ne olursa olsun fitnenin peşinden gidilmemesine davet ediyorum” ifadelerini kullandı.i

Bölgede kontrolü sağlamaya çalışan Lübnan ordusu ile gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Mikati, Şii Emel Hareketi lideri ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile de iletişim kurduğunu kaydetti.

Ne olmuştu?

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos 2020’de patlayıcı maddelerin bulunduğu bir depoda önce yangın çıkmış, ardından tüm kenti sarsan çok güçlü bir patlama meydana gelmişti. Patlamada 200’ü aşkın kişinin hayatını kaybettiği, 6 binden fazla kişinin yaralandığı ve 300 bin kişinin patlama nedeniyle yerinden olduğu açıklanmıştı.

Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah, 11 Ekim’de yaptığı televizyon konuşmasında, “Beyrut Limanı patlaması davasını araştıran hakimin siyasi hedefleri var” demiş ve bu konuşmanın ardından soruşturmayı yürüten hakim Bitar’ın görevden alınması yönünde Emel Hareketi ve Hizbullah’tan gelen taleplerin görüşüleceği Bakanlar Kurulu toplantısı iki kere (12 ve 13 Ekim) ertelenmişti.

Hizbullah milletvekili Hasan Fadlallah, ABD’nin Beyrut Limanı soruşturması üzerinden Lübnan’ın iç işlerine müdahale ettiğini öne sürerken, Emel Hareketi’nden milletvekilleri Ali Hasan Halil ve Gazi Zuaytir’in avukatları da soruşturmayı yürüten hakim Bitar hakkında “görevden alınma” talebiyle dava açmıştı.

Bitar ise hakkındaki “görevden alınma” talebi öncesinde, son duruşmaya katılmayan Ali Hasan Halil hakkında gözaltı kararı çıkarmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur