Berkin Elvan’ın katilini haber yapan gazetecilere beraat

Berkin Elvan'ı öldüren polisle alakalı haber yaptıkları için haklarında "terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek" suçlamasıyla dava açılan gazeteciler Canan Coşkun, Can Uğur ve Ali Açar beraat etti

Berkin Elvan’ın katilini haber yapan gazetecilere beraat

Fotoğraf: Diken

Gezi direnişi sırasında Okmeydanı’nda polisin attığı biber gazı fişeğiyle başından yaralanan ve bir yılı aşkın süre komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın davasıyla ilgili haber yapan gazeteciler hakkında dava açılmıştı. Ali Açar’a ve Canan Coşkun’a “Berkin Elvan’ı vurduğu iddia edilen polis görev yaptığı yeri hatırlamadı” başlığıyla Cumhuriyet’te çıkan haber, Can Uğur’a ise “Berkin soruşturmasındaki gizlilik kararının sebebi: Katilin itibarı zedelenmesin” başlığıyla Birgün’de çıkan haber nedeniyle “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçlamasıyla dava açılmıştı.

Diken’de yer alan habere göre gazeteciler bugün beraat etti. İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmayı gazeteciler ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da izledi.

Savcı mütalaasının ardından söz alan Canan Coşkun, soruşturmanın her aşamasını haberleştirdiğini, fail polisin de dosyada bulunmasından dolayı haberin bir parçası olduğunu ve bunun bir suç olmadığını ifade etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur