Asistan hekimlerin Rümeysa Berin Şen isyanı sürüyor: “Daha kaç meslektaşımızın ölmesi gerek?”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Asistan ve Genç Uzman Hekimler Kolu’nun çağrısıyla sağlık çalışanlarının, Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Kliniği’nde görev yapan asistan hekim Dr. Rümeysa Berin Şen’in nöbet ertesi geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirmesi üzerine başlattığı eylemler bugün (26 Ekim) de İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde devam etti

Asistan hekimlerin Rümeysa Berin Şen isyanı sürüyor: “Daha kaç meslektaşımızın ölmesi gerek?”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Asistan ve Genç Uzman Hekimler Kolu’nun çağrısıyla sağlık çalışanlarının, Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Kliniği’nde görev yapan asistan hekim Dr. Rümeysa Berin Şen’in nöbet ertesi geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirmesi üzerine başlattığı eylemler bugün (26 Ekim) de devam etti.

HEKİMLER RÜMEYSA BERİN ŞEN İÇİN AYAKTA: “KAZA DEĞİL CİNAYET”

İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan basın açıklamalarında “Kaza değil cinayet”, “36 saat nöbet öldürüyor”, “Nöbet ertesi izin lüks değil, haktır”, “Angaryaya, mobbinge, şiddete son” yazılı dövizler taşındı.

Eylemlerde yapılan açıklamalarda öne çıkan kısımlar şöyle :

Yıllardır asistan hekimlerin en temel sorunlarından biri olan 36 saat çalışma, gün aşırı nöbetler, eğitimi değil sağlık hizmetini önceleyen anlayış bizi bugünlere getirmiştir. Daha önce de bu çalışma şartlarının ölüm getirdiği vurgulanmasına rağmen çalışma şartlarımızda herhangi bir düzenlemeye gidilmemiştir. Bunun sonucu olarak da Melike Erdem, Ece Ceyda Güdemek, Emre Bakırlı, Mustafa Yalçın son olarak Rümeysa Berin Şen hayatlarının baharında, mesleki hayatlarının başında birer birer yaşamlarını yitirdiler. Gerek mobbing gerek uzun çalışma saatleri ve gerekse sağlıkta şiddetin çözülmemesi sebebiyle ölüme sürüklendiler.

Soruyoruz: Asistan hekimlerin çalışma şartlarının düzeltilmesi için kaç meslektaşımızın daha ölmesi gerekiyor?

Hastalarımıza soruyoruz. 30 saattir çalışan asistan hekimin 80. hastası ya da ameliyat ettiği kişi olmak ister misiniz? Maksimum ne kadar çalışacağımız hiç konuşulmazken maksimum ne kadar ücret ödeneceği ise her yerde karşımıza çıkıyor. Bu çok net ki, ucuz iş gücü olarak görülüyoruz. Performans sistemi nedeniyle ücret kesintisi yapılacağı zaman akla ilk gelenler hastanenin iş yükünü sırtlayan asistan hekimler oluyor.

Biz asistan hekimler artık yeter diyoruz!

Hekimlik yaparken dayatılan insanlık dışı çalışma şartları nedeniyle bir arkadaşımızı daha kaybetmeye tahammülümüz yok!

Uzmanlık eğitimi almak için geldiğimiz kliniklerde asıl görevimizin öğrenmek olduğunu hatırlatıyor, nitelikli eğitim istiyoruz!

İnsanca çalışma koşullarının sağlanmasını adaletsiz görev dağılımına son verilmesini talep ediyoruz!

Yataklı kurumlar yönetmeliğinde değişikliğe gidilerek nöbet ertesi izin hakkının ücret kesintisi olmaksızın ön koşulsuz tanımlanmasını istiyoruz!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur