Asistan hekim, 36 saatlik nöbetin ardından “trafik kazasında” yaşamını yitirdi

Ankara Şehir Hastanesi'nde Kadın Doğum biriminde çalışan asistan hekim Rümeysa Berin Şen, 36 saat süren nöbetin sonrasında evine dönerken arabasıyla yaptığı "kazada" yaşamını yitirdi. Yoğun iş yükünden dolayı ölümün göz göre göre geldiğini ifade eden TTB Asistan Hekim Kolu ve Ankara Tabip Odası pazartesi günü anma eylemleri çağrısında bulundu

Asistan hekim, 36 saatlik nöbetin ardından “trafik kazasında” yaşamını yitirdi

Ankara Şehir Hastanesi’nde Kadın Doğum biriminde çalışan asistan hekim Rümeysa Berin Şen, 36 saat süren nöbetin sonrasında evine dönerken arabasıyla “kaza” yaptı. Kazada yaşamını yitiren asistan hekim için Türk Tabipler Birliği Asistan Hekim Kolu bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada yoğun iş yükünün bu ölümü göz göre göre getirdiğine dikkat çekilirken 25 Ekim Pazartesi günü tüm hastanelerde anma yapılması çağrı yapıldı. TTB Asistan Hekim Kolu’nun açıklaması şöyle:

Bugün yoğun iş yükü, gün aşırı uykusuz nöbetlerin yol açtığı çalışma koşulları sonucunda bir arkadaşımızı, bir canımızı yitirdik. Yıllardır uyardığımız asistan hekimin çalışma şartlarının düzeltilmemesinin sonucunu çok ağır bir şekilde ödedik. Ankara’da bir asistan arkadaşımız hayatını kaybetti, göz göre göre ölüme sürüklendi. Ankara Şehir Hastanesi’nde asistan olan meslektaşımız çok sayıda servisten ve görevden sorumlu olduğu nöbetinin çıkışında trafik kazası sonrası hayatını kaybetti. Kaza görüntüleri çok şey anlatıyor; ayda nöbet ertesi kullanamadan tutulan 10 nöbeti, asistana uygulanan mobbingi, stresi, hastanelerinin tüm yükünün asistanlara yüklendiğini, tükenmişliği, angarya işleri uzmanlık eğitimi alan öğrenci dışında tüm kölelik şartlarını…

Rümeysa’yı kaybettiğimiz için çok üzgünüz ama bir arkadaşımızı daha tükenmişliğe, intihara, kaza görünümlü cinayetlere vermemek için; nöbet ertesi izin hakkımızı alana, çalışma şartlarımız düzelene kadar dayanışmamızı ve mücadelemizi büyüteceğiz. 25.10.2021 Pazartesi günü saat 12.30’da tüm asistan hekimleri ülkenin dört bir yanında hastanelerde meslektaşımızı anmaya, haklarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Şehir Hastanesi’nde eylem

Hastanelerde yapılacak anma eylemlerinin yanı sıra TTB Asistan Hekim Kolu ve Ankara Tabip Odası, “Dr. Rümeysa Berin Şen isyanımızda yaşıyor” diyerek Ankara Hastanesi’nde eylem yapacaklarını duyurdu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur