Arsuz’da çocuk istismarı davası: Yargıtay mahkumiyeti bozdu, sanık beraat etti

Hatay Arsuz'da iki çocuğun cinsel istismara uğramasına ilişkin davada Yargıtay, istismar faili dede C.Ö. için verilen tutukluluk kararını kız çocuğu yönünden bozmuş, failin erkek çocuğun istismarı hakkında yargılanmasına devam edilmişti. Bugün görülen duruşmada mahkeme, Yargıtay kararına uyarak sanığa beraat verdi

Arsuz’da çocuk istismarı davası: Yargıtay mahkumiyeti bozdu, sanık beraat etti

Hatay’ın Arsuz ilçesinde yaşanan iki çocuğun cinsel istismarı davasında, Yargıtay fail için verilen tutuklama kararını kız çocuğu yönünden bozmuş, istinaf mahkemesi de İskenderun’daki dosyayı birleştirme kararı almıştı. Bugüne (25 Ekim) ertelenen duruşmada karar çıktı.

İskenderun Kadın Platformu’nun da takip ettiği davada sanık avukatları savcının görüşlerine katıldıklarını ifade ederek beraat istedi. Mahkeme heyeti de Yargıtay kararına ve savcı mütalaasına uyarak sanığa beraat verdi.

“Kararı tanımıyoruz, takipçisi olacağız”

Mahkeme sonrasında açıklama yapan Av Mehtap Sert, mahkeme kararını tanımayıp davanın takipçisini olacaklarını şöyle ifade etti:

Aile içi istismar dosyasında maalesef Yargıtay’ın bozma kararına uyarak yerel mahkeme beraat kararı verdi. Bu kararı tanımıyoruz. Bununla ilgili yasal yollara başvuracağız. İstismar aile içinde ise aklanmasının karşısında durmak için feminist mücadeleye devam ediyoruz. Çocuğun üstün yararını gözeterek bu davanın takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.

“Madem istismar yok, neden üç yıldır Bakanlık kontrolünde terapiler sürüyor?”

Dava süreciyle alakalı Sendika.Org’a konuşan Av Mehtap Sert, çocukların üç yıldır psikiyatriste gittiğini ifade etti. Kız çocuğun çok ağır ilaçlar aldığını ifade eden Sert, bu tedavinin Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından da takip edildiğini ekledi. Sert, “Madem istismar yok, niye bu çocuklar üç yıldır Bakanlık gözetiminde psikiyatriste gidiyor, niye üç yıldır ağır ilaçlar yazılmaya devam ediyor” dedi. Sert ayrıca şu ana kadar hiçbir linç girişimi olmamasına ve İskenderun Kadın Platformu’nun sürekli olarak şiddeti kınamasına rağmen sanık C.Ö.’ye linç girişimine karşı polisin yoğun önlem aldığını ve kendilerinin sürekli polis gözetiminde olduğunu ifade etti.

İtiraz edilecek

Sert, konuşmasının devamında gerekçeli kararın verilmesinden sonra karara itiraz edeceklerini ve davayı takip edeceklerini ifade etti.

Ne olmuştu?

Arsuz’da 2014 yılında 6 ve 7 yaşlarında olan öz torunlarına cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan C.Ö. (74),  17 Ocak 2020’de 23 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme heyeti, tutuksuz yargılanan sanık C.Ö.’ye “çocuğun yakını tarafından nitelikli cinsel istismarı” suçundan her iki çocuk için ayrı ayrı toplam 23 yıl hapis cezası verip, tutuklanmasına karar vermişti.

Bu yıl 19 Nisan ve 5 Mayıs’ta görülen duruşmalarda da sanık avukatı, çocukların annesini suçlayıcı ifadelerle savunma yapmıştı.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur