Antalya muhalefeti ev baskınlarını protesto etti: “Faşizme karşı omuz omuza!”

Antalya'da sabah saatlerinde ev baskınlarıyla SYKP Parti Meclisi üyesi Taylan Sönmez, TİP yöneticisi Enes Keskin, Halkevleri Antalya Şube Başkanı Gürkan Gülseven, Halkevleri yöneticisi Ebru İntibay ve Yoldaş Güneş'in gözaltına alınması akşam kent merkezinde düzenlenen bir basın açıklaması ile protesto edildi

Antalya muhalefeti ev baskınlarını protesto etti: “Faşizme karşı omuz omuza!”

Antalya’da sabah saatlerinde ev baskınlarıyla SYKP Parti Meclisi üyesi Taylan Sönmez, TİP yöneticisi Enes Keskin, Halkevleri Antalya Şube Başkanı Gürkan Gülseven, Halkevleri yöneticisi Ebru İntibay ve Yoldaş Güneş’in gözaltına alınması akşam kent merkezinde düzenlenen bir basın açıklaması ile protesto edildi.

Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, “İktidarın kendileri gibi düşünmeyenleri ‘terörist’ olarak suçlama anlayışının sonucu olarak hayata geçirilen gözaltılar, emek ve demokrasi güçlerine karşı baskıcı otoriter göstermelik soruşturmalar her soruşturmaya  gizlilik kararı verilmesi artık bir yöntem haline gelmiştir. Anlaşıldığı kadarıyla bu meydanda yapılan açık basın açıklamalarından bir örgüt üreterek gençlerimiz sindirilmeye çalışılmaktadır. Her biri farklı legal kurumlarda yönetici olan bu gençleri aynı torbaya koyarak gözaltı ve soruşturma yapmak FETÖ taktiğinden başka bir şey değildir” dedi.

Gözaltına alınanların 30 Mart 2021’de düzenlenen Kızıldere anması nedeniyle “yasa dışı örgüte üye olmak” ile suçlandığı belirtiliyor.

“Her birinin kurum yöneticisi olması adreslerinin, işlerinin, okullarının bilinmesine ve çağırıldıkları zaman ifade vermeye gidecek olmalarına rağmen ev baskınları yapılması baskı ve şiddet politikasını görünür kılmaktan başka bir anlam ifade etmez” diyen Sönmez, Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri olarak gözaltındaki arkadaşlarının serbest bırakılmasını istediklerini, gençlerin hırpalanmasına, suçlanmasına, geleceklerinin heba edilmesine asla izin vermeyeceklerini söyledi.

“İktidarı sallandıkça AKP saldırganlaşıyor”

Sönmez’den sonra söz alan Halkevleri MYK üyesi Kutay Meriç de gözaltına alınanların Antalya kent muhalefetinin bilinen, pek çok kez aynı meydanda omuz omuza durdukları, yasal ve meşru bileşenleri olduğunu ancak AKP iktidarının sıkıştıkça muhalefeti baskı altına almak için saldırganlaştığını söyledi. Meriç sözlerini “Kahrolsun faşizm, yaşasın mücadelemiz” diyerek bitirdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur