Antakya’da 10 Ekim anması: “Katliamın sorumlularını unutmayacağız, affetmeyeceğiz”

Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri, 10 Ekim Ankara Katliamı’nın 6. yıldönümü dolayısıyla yapılan eylemde katliamda yitirdiklerimizi andı, “Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi

Antakya’da 10 Ekim anması: “Katliamın sorumlularını unutmayacağız, affetmeyeceğiz”

Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri, 10 Ekim Ankara Katliamı’nın 6. yıldönümü nedeniyle bugün (11 Ekim) eylemdeydi.

Antakya Köprübaşı’nda yapılan eylemde “10 Ekim’i unutmadık, unutturmayacağız” pankartı ile üzerine katliamda yitirdiklerimizin fotoğraflarının bulunduğu “Katilleri tanıyoruz! Unutturmayacağız!” yazılı branda açıldı.

Eylemde ayrıca, sık sık “10 Ekim’i unutma, unutturma”, “Katillerden hesabı soracağız” sloganları atıldı.

Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklamayı SES Hatay Şube Eş Başkanı Meryem Avcı okudu. Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiklerimizi anarak sözlerine başlayan Avcı, “Arkadaşlarımıza olan hasretimiz, her geçen gün daha da büyüyor” dedi.

“Katliamda ihmali olan kamu görevlileri ve siyasetçiler yargılanmalı”

10 Ekim davasının tutuklu sanıklar yönünden karara bağlandığını ve 9 kişi hakkında 101 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası verildiğini hatırlatan Avcı sözlerini şöyle sürdürdü:

Ayrıca, Ana dosyadan tefrik edilen firari sanıkların yargılandığı dosya, Türkiye’de ilk defa İnsanlığa Karşı Suç kavramının yargıya konu edilmiş dosyası oldu. Bu yönüyle 10 Ekim Katliamı, Türkiye siyasi tarihi ve yargı tarihi bakımından da kamuoyunu ilklerle buluşturan bir konumdadır.

Halihazırda ceza dosyası kapsamında 16’sı firari, biri tutuklu 17 sanık yönünden yargılama devam etmekte olup davanın duruşması; 24 Kasım’da Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecektir.

Nitekim, katliamda ihmali olan kamu görevlilerinin ve sorumlulukları bulunan siyasetçilerin de yargılanması gerektiğini her fırsatta dile getirdik. Ne yazık ki, geçen bu süreçte mahkeme heyetinin değiştiğine, katılan ve mağdur olanların sanık olarak addedildiğine, “adalet” isteyenlerin mahkeme salonlarından çıkarılmak istendiğine tanıklık ettik. Mahkeme salonlarında denk gelmediğimiz adalet, kamuoyu vicdanında da tecelli etmiş değil!

“10 Ekim Ankara Katliamı siyasi bir cinayettir”

Ceza dosyası kapsamında dosyaya katılanlar olarak bizlerin talepleri ile damla damla kazandırılan deliller ile artık hepimiz biliyoruz ki; bugün 6. yıl anmasını yaptığımız, devasa acılara karşılık gelen bu katliam önlenebilirdi” diyen Avcı, 10 Ekim Ankara Katliamı’nın iki seçim arasındaki karanlık döneme tekabül eden siyasi bir cinayet olduğunu vurguladı.

Avcı sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

Yakın tarihimizin en karanlık döneminin aydınlığa kavuşması için siyasetçileri de ellerine vicdanlarına koymaya, gerçekleri açıklığa kavuşturmaya çağırıyoruz: Türkiye’nin barış umuduna darbe vuran, insanları sokağa çıkamaz hale getiren 7 Haziran ile 1 Kasım 2015 seçimleri arasında yaşanan olayların sorumlusu kimdir? Bizim çocuklarımız neden öldürüldü?

Bilinmelidir ki, insanlığa karşı işlenen bu suçların faillerini gizleyenler, bu suçların ortağıdır. İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından, bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz.

“Kaybettiklerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız””

10 Ekim Ankara Katliamı, kendinden önce aydınlatılmamış 5 Haziran 2015 Diyarbakır ve 20 Temmuz 2015 Suruç katliamları gerçek anlamda araştırılsa ve failleri bulunsaydı hiç yaşanmayacaktı” diyen Avcı, Temmuz 2021’de Danıştay’ın, devletin bu katliamlardan dolayı “kusursuz” olduğu ve ölenlerin, yaralananların kusurlu ve borçlu çıkarıldığına dair kararını hatırlattı.

Danıştay kararının, katliamın 6. yılında vicdanları yaraladığını belirten Avcı, “İlk derece mahkemelerde açık ve bariz kamusal kusura işaret edilirken üst mahkeme süreçlerinde devletin sosyal risk sorumluluğundan dahi bahsedilmemesi büyük bir çelişki ve sorundur” dedi.

Avcı sözlerini şöyle tamamladı:

Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Katliamın 6.yılında, buradan bir kez daha sesleniyoruz:

Kaybettiklerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız!

Sorumlularını unutmayacağız, affetmeyeceğiz!

Yaşasın emek, barış ve demokrasi mücadelemiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur