Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında yangın: “Bu santral Mersin’in, Türkiye’nin belası olmuştur”

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında elektrik trafosunun patlaması sonucu yangın çıktı. Bir yurttaşın çektiği görüntüleri basına ulaştıran CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, "Bu nükleer santral, Mersin’in, Türkiye’nin belası olmuştur" dedi

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında yangın: “Bu santral Mersin’in, Türkiye’nin belası olmuştur”

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında elektrik trafosunun patlaması sonucu yangın çıktı. Bir yurttaşın çektiği görüntüleri basına ulaştıran CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, “Bu nükleer santral, Mersin’in, Türkiye’nin belası olmuştur” dedi.

Videoda yangın görüntüsünün ardından Başarır’ın “Akkuyu, Mersin’in belası oldu. Hep söyledik. Bu güzel coğrafyaya bu santrali yapmayın. Sürekli dinamit patlatılıyor. Sürekli yangın çıkıyor. Zemin üzerinde çatlaklar oluyor. Akkuyu Mersin’in bir felaketi. Bu felaketi yaşamak istemiyoruz. Bunların hepsi bir uyarı. O coğrafyada nükleer santral olmaz. Yapmayın. Bu yanlıştan bir an önce geri dönün” dediği görüldü.

Sözcü’den Ali Ekber Şen’in haberine göre Başarır, söz konusu görüntü ile basın açıklaması yaptı. Başarır, Akkuyu Nükleer Santrali yapımında dahi birçok aksaklığın yaşandığını belirti. Akkuyu’nun daha kurulma aşamasında zemininde defalarca çatlaklar meydana geldiğini hatırlatan Başarır şunları söyledi:

Yol çalışmaları için patlatılan dinamitler sayesinde çevre evlerde büyük hasarlar oluştu. Şimdi de trafosunda yangın çıkıyor. Daha önce de söylemiştim, bu nükleer santralle Mersin’e, Akdeniz’in dibine dinamit yerleştiriyorlar. Dünyanın en pahalı elektrik enerjisini Ruslardan satın alacağımız, nükleer atıkların nerede depolanacağının belirsizliği yetmiyormuş gibi daha yapımında yaşanan can güvenliği sorunları, ileride de denetimsiz, kontrolsüz, bir nükleer santral inşa edileceğinin göstergesidir. Bu nükleer santral Mersin’in, Türkiye’nin belası olmuştur.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur