Ağacın değil, doların yeşili: Yeşil İklim Fonu’ndan 3,2 milyar dolar kaynak sağlanacak

Tayyip Erdoğan'ın, AKP'nin grup toplantısındaki konuşmasında Paris İklim Anlaşması'yla dahil olunan Yeşil İklim Fonu'ndan 3 milyar 157 milyon dolar kaynak sağlanacağını söyledi

Ağacın değil, doların yeşili: Yeşil İklim Fonu’ndan 3,2 milyar dolar kaynak sağlanacak

Tayyip Erdoğan’ın, AKP’nin grup toplantısındaki konuşmasındaki ana gündemi bütçe görüşmeleriydi. Erdoğan’ın Paris İklim Anlaşması’yla dahil olunan Yeşil İklim Fonu’ndan 3 milyar 157 milyon dolar kaynak sağlanacağına dair ifadeleri ise konuşmasında en dikkat çeken yerlerden biriydi. Erdoğan’ın ifadeleri şöyle:

Ülkemize Yeşil İklim Fonu’ndan 3 milyar 157 milyon dolar kaynak sağlanmasıyla ilgili mutabakat zaptının geçtiğimiz günlerde imzalandığı müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu mutabakatın imzalanmasıyla kamu ve özel sektör iklim değişikliği ile ilgili projelerine uzun vadeli ve cazip finans desteği sağlanabilecektir. Bu kaynağın 12 buçuk milyon dolar ile 66 buçuk milyon dolar arasındaki bölümü de hibe olarak kullanılacaktır.

Paris İklim Anlaşması ve Yeşil İklim Fonu

Yeni dönem kürsel sermaye birikim dinamiklerinden biri olan “Yeşil Mutabakat” çerçevisinde atılan adımlar Türkiye gibi sermaye eksiğinin kronik olduğu ülkeleri de etkiledi. Finans çevreleri yatırım şartları arasında yeşil mutabakat çerçevesinde eylem planı oluşturulması, Paris İklim Anlaşması’nın tarafı olma gibi zorunluluklar getirmeye başladığında Türkiye de bu yolda adım atmaya başladı.

Bu durum sadece zorunluluk değil elbette. “Yeşil Mutabakat” çerçevisinde atılan adımlar aynı zamanda önemli birikim dinamikleri de yaratıyor. 16 Temmuz 2021’de Türkiye’nin Yeşil Mutabakat Eylem Planı ile ilgili bir genelge yayınlandı. Eylem planı içerisinde yer alan “Paris Anlaşması’na yönelik ülkemiz pozisyonunun, ülkemizin uluslararası finansman ihtiyacı da dikkate alınarak çok boyutlu bir şekilde değerlendirilmesi” ifadesi ise eylem planının amacına dair bir ipucu veriyor.

Erdoğan’ın ABD ziyareti sonrasında Meclis’e sunulan Paris İklim Anlaşması’na taraf olmak sunulan kanun teklifi kabul edilmişti. 6 Ekim’de kanun teklifinin Meclis’te onaylanmasının ardından CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, “Sayın Cumhurbaşkanı Amerika’ya gitti. Amerika’da İklim Fonu kendisine anlatıldı. 3 milyar dolarlık iklim fonunun olduğunu duydu. Paris Sözleşmesi onaylanmak için Genel Kurula geldi. Doların yeşilini duyunca ağacın yeşilini hatırladı sayın Erdoğan” demişti.

Meclis’te kanunun onaylanmanın hemen öncesinde ise CHP Miletvekili Bekir Başevirgen, Paris İklim Anlaşması’nın Meclis’te onaylanmasının hemen öncesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, “Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Hakkında Yönetmelik” kapsamında yer alan ve izleme raporlarını Bakanlığa sunmayan işletmeler hakkında gereken idari yaptırımları uygulamadığını da söylemişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur