ABD’de “geri adım” yok: “Kavala açıklaması Viyana Sözleşmesi’yle tutarlı, Erdoğan’ın sözleri not edildi”

Büyükelçilerin Kavala açıklamalarını geri çekmeden yaptıkları Viyana Sözleşmesi atıflı açıklamarın ardından Tayyip Erdoğan, "istenmeyen adam ilan etme" iddiasından geri adım atarak "Niyetimiz asla kriz çıkarmak değil" demişti. Erdoğan attığı geri adımın ardından açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, büyükelçilerin Kavala açıklamasının Viyana Sözleşmesi'yle uyumlu olduğunu ifade ederken Erdoğan'ın yorumlarının da not edildiğini ifade etti

ABD’de “geri adım” yok: “Kavala açıklaması Viyana Sözleşmesi’yle tutarlı, Erdoğan’ın sözleri not edildi”

Tayyip Erdoğan, büyükelçilerin Kavala açıklamasını geri çekmeden Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesine atıfta bulunarak yaptıkları açıklamanın ardından büyükelçileri “istenmeyen adam ilan etme” iddiasından geri adım atarak “Niyetimiz asla kriz çıkarmak değil” demişti.

ERDOĞAN’DAN BÜYÜKELÇİLER TARTIŞMASINDA GERİ ADIM: “NİYETİMİZ ASLA KRİZ ÇIKARMAK DEĞİL”

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yaptığı basın toplantısında Erdoğan’ın açıklamalarının sorulması üzerine ABD Büyükelçiliği’nin de dahil olduğu 10 büyükelçiliğin yaptığı açıklamanın Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesiyle uyumlu olduğunu ifade etti. Price, Erdoğan’ın “Ülkemizin bağımsızlığına saygı duymayan hiç kimse bu ülkede barınamaz” sözlerinin de not edildiğini ekledi.

Price, ABD’nin hukukun üstünlüğünü ve insan haklarına saygıyı desteklemeye devam edeceğini, ancak Biden yönetiminin ortak öncelikler konusunda Türkiye ile işbirliği aradığını ve herhangi bir anlaşmazlığı çözmek için diyaloga girmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur