ABD duyurdu: Suriye el-Kaidesi lideri, TSK kontrolündeki bölgede öldürüldü

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü John Rigsbee, Suriye el-Kaidesi liderlerinden Abdülhamid el-Matar’ın, TSK ve cihatçı grupların kontrolündeki Tel Abyad’a bağlı Suluk kasabası yakınlarında düzenlenen hava saldırısında öldürüldüğünü duyurdu

ABD duyurdu: Suriye el-Kaidesi lideri, TSK kontrolündeki bölgede öldürüldü

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı sonrası, “Bizim oradaki [İdlip’teki] varlığımız rejimin katliamlarını engelliyor. Bunun engellenmesi de göç dalgasını ve radikalleşmeyi durduruyor” dese de IŞİD ve El-Kaide unsurları Suriye’de TSK kontrolündeki bölgelerde varlığını sürdürüyor.

AKAR: “İDLİP’TEKİ VARLIĞIMIZ REJİMİN KATLİAMLARINI ENGELLİYOR, GÖÇ DALGASINI VE RADİKALLEŞMEYİ DURDURUYOR”

CENTCOM Sözcüsü John Rigsbee, Suriye el-Kaidesi (Hurras ed-Din) liderlerinden Abdülhamid el-Matar’ın, TSK ve cihatçı grupların kontrolündeki Tel Abyad’a bağlı Suluk kasabası yakınlarında düzenlenen hava saldırısında öldürüldüğünü duyurdu.

El-Matar’ın öldürüldüğü Suluk, Türkiye sınırına oldukça yakın bir konumda. Tel Abyad (Girê Spî)-Resulayn (Serêkanîye) hattı, TSK ve beraberindeki cihatçı gruplar tarafından 2019’daki “Barış Pınarı Harekatı”yla ele geçirilmişti.

Rigsbee tarafından yapılan açıklamada, “Bugün ABD’nin, Suriye’nin kuzeybatısındaki hava saldırısında üst düzey El-Kaide lideri Abdülhamid al-Matar öldürüldü. MQ-9 tipi insansız hava aracı ile gerçekleştirilen saldırıda sivil kayıplara dair herhangi bir bilgimiz yok. El-Kaide, Amerika ve müttefiklerimiz için bir tehdit oluşturmaya devam ediyor. El-Kaide, Suriye’yi, yeniden inşa etmek, dış örgütlerle koordinasyon sağlamak ve dış operasyonları planlamak için güvenli bir bölge olarak kullanıyor. El-Kaide ayrıca Suriye’yi, Suriye, Irak ve ötesine ulaşan tehditler için bir üs olarak kullanıyor” ifadelerine yer verildi.

El-Bağdadi’nin hikâyesi İdlip’te bitti ama…

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur