ABD Dışişleri, Erdoğan’ı yalandı: “F-16’larla ilgili Türkiye’ye finansman teklifi yapmadık”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye'nin satın almak istediği F-16’larla ilgili olarak herhangi bir finansman teklifi yapmadıklarını söyledi

ABD Dışişleri, Erdoğan’ı yalandı: “F-16’larla ilgili Türkiye’ye finansman teklifi yapmadık”

Rusya’dan satın alınan S-400 hava savunma sistemi nedeniyle Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının ardından Ankara ve Washington arasında yaşanan kriz sürüyor.

Türkiye’nin 40 adet F-16 savaş uçağı ve 80’e yakın F-16 modernizasyon kiti almak için ABD’ye başvurduğu haberleri sonrası Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, teklifin, F-35’ler için ödenen 1,4 milyar doların karşılığında bir alternatif olarak değerlendirildiğini belirtmiş, Tayyip Erdoğan ise teklifin ABD’den geldiğini açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın toplantısında, Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin F-35 programı için yaptığı “1 milyar 400 milyon doların” ödenmesi konusunda ABD’nin Türkiye’ye F-16 alım teklifinde bulunduğu açıklaması ve bu teklifin ABD tarafından mı Türkiye’ye yapıldığı soruldu.

Euronews Türkçe’nin haberine göre, önerilen silah satışlarını ve transferlerini, Kongre’ye tebliğ edilmeden ve onaylanmadan teyit etmeyeceğini söyleyen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Türkiye’ye gelince, NATO müttefikimiz Türkiye ile ortaklığımıza büyük değer veriyoruz. (Türkiye) Önemli bir NATO müttefikidir. Uzun süreli ve derin ikili bağlarımız var ve Türkiye’nin, NATO ile ortak çalışabilirliği öncelikli bir konu olmaya devam ediyor” dedi.

Tayyip Erdoğan’ın sözlerine doğrudan yanıt vermeyen Price, şöyle konuştu:

Şimdi gündeme getirdiğiniz konuya gelince şunu söyleyeceğim; Savunma Bakanlığı F-35 ihtilafının çözümü konusunda Türkiye ile istişare içindedir. Türk yetkililer, F-16 uçağı satın almakla ilgilendiklerini kamuoyuna ifade ettiler. Türkiye’nin savunma tedarik planları hakkında konuşmak için sizi Türk hükümetine yönlendiriyorum. Şunu söyleyebilirim ki Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin F-16 taleplerine herhangi bir finansman teklifinde bulunmadı. Savunma Bakanlığı, Türkiye ile F-35 programı, bu anlaşmazlığın nasıl çözüleceği konusunda istişarelerde bulunuyor. Bu konudaki özel görüşmeler hakkında konuşacak durumda değilim.

Demir: “F-16V’ler alınırsa işi biraz daha rahatlatır, eğer mecbur kalırsak Su-35 defteri tekrar açılabilir”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur