AB, Erasmus hibelerini artırdı ama öğrencilere verilen para kesiliyor

AB'den Erasmus programları için alınan fonlar avro bazında yüzde 78 oranında zamlanırken öğrencilere verilen hibelerde yüzde 50'den fazla düşüş var. Türkiye Ulusal Ajansı, sorumluluğu üzerine almazken CHP milletvekili Candan Yüceer, bu sorunu Meclis gündemine taşıdı

AB, Erasmus hibelerini artırdı ama öğrencilere verilen para kesiliyor

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Erasmus Ofisi’nin Erasmus programına katılacak öğrencilerin hibelerinin 6 aylık değil, en fazla 2,5 aylık olarak hesaplanarak verileceğini ilan etmesinin ardından üniversiteliler, duruma tepki göstermişti. İTÜ’nün ardından çeşitli üniversitelerin de benzer durumda olduğu anlaşıldı.

Avrupa Birliği Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı, tepkiler sonrasında yaptığı açıklamada sorumluluğu kabul etmeyerek AB’nin belirleyici olduğunu ifade etti.

AB’den alınan hibe avro bazında yüzde 78 arttı

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Erasmus programına katılan öğrencilere verilecek hibelerin düşürülmesini Meclis gündemine taşıdı.

Erasmus programı için AB’den alınan hibenin 14,7 milyar avrodan 26,2’ye yükseldiğini hatırlatan Yüceer, şunları söyledi:

Ulusal Ajans’ın elinde para var ama öğrencilere verilmiyor. Ulusal Ajans bu parayla yandaş vakıfların yurt içi eğitimlerine hibe ayırıyor ama öğrencilerimize ayrılan paradan kesinti yapıyor. Avrupa Birliği tarafından üniversite öğrencilerine eğitimlerini Avrupa’daki diğer uyumlu üniversitelerde yarım ya da bir dönem olarak sürdürme imkânı sağlayan Erasmus programının hibe uygulamasında değişikliğe gidildiğini sosyal medya ve basın aracılığıyla öğrendik. Türkiye’de birçok üniversitenin Erasmus ofisi, öğrencilere bir dönem olarak yatırdığı hibeyi en fazla 2,5 ay olarak yatırabileceğini duyurdu. Üniversiteler, yaptıkları açıklamalarla üniversite yönetimlerinin yeni uygulama ile ilgili sorumlu olmadıklarını vurguladı. Erasmus programı, ülkemizin dört bir yanındaki üniversite öğrencilerinin dünyayı tanımasını, Avrupa standardında eğitimi yerinde görebilmesini ve yurt dışındaki akranlarının yaşam düzeyini deneyimleyebilmesini sağlayan çok önemli bir imkandır. Bu kararla, gençlerimizin çok önemli bir imkân ve büyük bir hak ellerinden alınmış oluyor.

Yüceer, açıklamasının ardından soru önergesi verdi. CHP’li Yüceer’in Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

  1. Erasmus programına kabul edilen öğrencilerin hakkettikleri hibe ödemeleri neden düşürülmüştür?
  2. AB’nin Erasmus programı kapsamında Türkiye için ayırdığı hibe miktarı artarken öğrencilere verilen hibe miktarı neden düşürülmüştür?
  3. Düşürülen hibe miktarları neden son anda açıklanmıştır?
  4. Mağdur olan öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi için hangi çalışmalar yapılmaktadır?
  5. Erasmus programı kapsamında ülke genelinde hangi belediyelere, hangi derneklere ve hangi vakıflara ne kadar hibe verilmektedir?
  6. Erasmus programı kapsamında 2015 yılından bu yana yıllara göre desteklenen kaç öğrenci bulunmaktadır? Erasmus programı kapsamında bu yıllarda öğrencilere verilen hibe miktarları ne kadardır?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur